„Bóg ma serce” – odpust w parafii pw. Najświętszego Serca Jezusowego w Lublinie [AUDIO]

2024-06-06 13:30
Parafia pw. Najświętszego Serca Jezusowego w Lublinie
Autor: Parafia pw. Najświętszego Serca Jezusowego w Lublinie Parafia pw. Najświętszego Serca Jezusowego w Lublinie

Uroczystość Najświętszego Serca Pana Jezusa obchodzona jest w piątek po drugiej niedzieli po Zesłaniu Ducha Świętego. To także dzień odpustu w parafii pw. Najświętszego Serca Jezusowego w Lublinie, który połączony jest z jubileuszem 90-lecia istnienia.

Początki parafii związane są z działalnością Ks. Prałata Ignacego Żyszkiewicza (1901-1979). Pełniący początkowo funkcję wikariusza w parafii pw. św. Michała w Lublinie, 3 maja 1933 roku został oddelegowany do zorganizowania punktu duszpasterskiego, a następnie nowej parafii w dzielnicy Dziesiąta. 10 czerwca 1934 roku Bp Marian Fulman (1864-1945) poświęcił kościół i nadał mu wezwanie Najświętszego Serca Jezusowego.

- Oddając cześć Sercu Jezusowemu, uświadamiamy sobie bardziej niż kiedykolwiek, że „miłość nie jest miłowana”. Pragniemy więc, aby nasze serca rozpalił ogień Bożej miłości. Widzimy jak wielu pozostaje głuchymi na wezwanie Pana i przepraszamy za nich. Wielu żyje w grzechu, więc za nich chcemy wynagradzać. Chcemy się tez wpatrywać w Serce Zbawiciela, ponieważ jak pisze Jan Paweł I w swym „Liście o Sercu Bożym z okazji Trzystuletniej Rocznicy Śmierci Św. Małgorzaty Marii”- „od Najświętszego Serca Jezusa serce człowieka otrzymuje zdolność kochania” – mówi ks. Waldemar Sadecki, proboszcz parafii pw. Najświętszego Serca Jezusowego w Lublinie.

W tym roku cała wspólnota parafialna obchodzi jubileusz 90-lecia erygowania parafii. W ramach duchowych przygotowań do odpustu w parafii prowadzone są misje parafialne „A my zawierzyliśmy Miłości” prowadzone przez o. Czesława Blocha i o. Piotra Chmieleckiego SCJ.

- Misje to jest taki czas, kiedy próbujemy całą parafię troszkę duchowo ożywić i odświeżyć. W liście do parafian porównywałem misje do generalnego remontu, gdzie dotykamy wszystkich ważnych spraw - tak jak budynku, przy generalnym remoncie. Oczywiście w centrum jest serce Pana Jezusa. To jest taki, można powiedzieć, znak Jego miłości. Gdyby pytać, jak tę miłość Bożą wyrazić, jak ją przedstawić nawet najprostszemu człowiekowi czy dziecku, żeby nie używać jakichś pojęć abstrakcyjnych, to można najprościej powiedzieć: Bóg ma serce pełne miłości dla każdego człowieka, serce otwarte, serce, które zaprasza – dodaje ks. W. Sądecki.

W 2014 roku, w podziemiach kościoła, utworzona została kaplica adoracji Najświętszego Sakramentu, pw. Św. Antoniego. Jest to wotum parafian za kanonizację św. Jana Pawła II oraz pamiątka jubileuszu 80 lecia parafii. Adorację w kaplicy, zainicjował 27 czerwca 2014 roku abp Stanisław Budzik, Metropolita Lubelski.

Suma odpustowa będzie sprawowana w piątek, 07 czerwca, o godz. 18.00. Mszy Św. będzie przewodniczył abp Stanisław Budzik.

O historii parafii, uroczystościach odpustowych oraz prowadzonych misjach Małgorzata Oroń rozmawiała z ks. Waldemarem Sadeckim, proboszczem par. pw. Najświętszego Serca Jezusowego w Lublinie. POSŁUCHAJ!

ks. W. Sądecki: "Bóg ma serce" - 90lecie parafii pw. Najświętszego Serca Jezusowego w Lublinie