Bp A. Bab: „Serce Jezusa doświadczyło za nas cierpienia” [AUDIO]

2024-06-07 12:20
Uroczystość Najświętszego Serca Pana Jezusa
Autor: Diecezja toruńska Uroczystość Najświętszego Serca Pana Jezusa

W Kościele katolickim w piątek obchodzona jest uroczystość Najświętszego Serca Pana Jezusa. Przez cały czerwiec w kościołach w Polsce odprawiane są nabożeństwa, podczas których śpiewana jest "Litania do Najświętszego Serca Pana Jezusa".

Nabożeństwo do Najświętszego Serca Pana Jezusa rozpowszechniło się w całym Kościele za sprawą prywatnych objawień francuskiej zakonnicy z klasztoru sióstr wizytek św. Małgorzaty Marii Alacoque, żyjącej w latach 1643-1690. Podczas objawienia, które miało miejsce 16 czerwca 1675 r. Pan Jezus polecił św. Małgorzacie ustanowienie w pierwszy piątek po oktawie Bożego Ciała święta ku czci Najświętszego Serca. Przełom nastąpił w 1764 r., kiedy polscy biskupi wysłali do Stolicy Apostolskiej memoriał, w którym uzasadnili wprowadzenie tego święta na podstawie teologii i historii. W 1765 r. papież Klemens XIII wydał specjalną bullę, w której wyraził zgodę na ustanowienie święta Najświętszego Serca Pana Jezusa w Królestwie Polskim oraz w Rzymie. Papież napisał w niej, że święto to ma przyczynić się do odnowienia wśród wiernych pamięci o Bożej miłości.

W kościołach w Polsce od 1857 r. odprawiane są nabożeństwa podczas których śpiewana jest "Litania do Najświętszego Serca Pana Jezusa". Jako oficjalną modlitwę Kościoła nabożeństwo czerwcowe zatwierdził papież Pius IX w 1873 r. Polski Episkopat wielokrotnie ponawiał Akt poświęcenia ojczyzny Najświętszemu Sercu Pana Jezusa. Po raz pierwszy biskupi dokonali tego 27 lipca 1920 r. na Jasnej Górze w obliczu zagrożenia wojskami bolszewickimi. Akt ponowił 28 października 1951 r. prymas Polski kard. Stefan Wyszyński na Jasnej Górze. W jedności z prymasem dokonano go również we wszystkich katedrach i kościołach parafialnych. Kościół w Polsce przyrzekł wówczas "trwać wiernie w świętej wierze katolickiej", "bronić świętego Kościoła" oraz "kształtować życie osobiste, rodzinne i narodowe według zasad Ewangelii".

- Kult Serca Pana Jezusa wywodzi się z objawień św. Małgorzaty Marii Alacoque, ale jednocześnie jest także blisko naszej polskiej tradycji i odkrycia tajemnicy Bożego Miłosierdzia w objawieniach s. Faustyny. W gruncie rzeczy te dwie tajemnice są bardzo blisko siebie. Odkrycie serca Pana Jezusa czy kult tego serca to jest kult Bożej miłości, która była tak radykalna w szukaniu i ratowaniu człowieka, że była gotowa cierpieć. A to jest inne imię czy inna strona Bożego Miłosierdzia. Ten dzień to dla nas przede wszystkim doświadczenie i spotkanie z Bogiem, który ma twarz kogoś bardzo kochającego, kogoś komu na ludzkim losie bardzo zależy i jest gotowy zrobić wszystko, łącznie z cierpieniem i śmiercią dla tego człowieka, aby go uratować – wyjaśnia bp Adam Bab, biskup pomocniczy Archidiecezji lubelskiej.

Począwszy od 1995 r., zgodnie z decyzją papieża Jana Pawła II, uroczystość Najświętszego Serca Pana Jezusa obchodzona jest również jako Światowy Dzień Modlitwy o Uświęcenie Kapłanów. Dzień ten jest także Świętem Patronalnym Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego w Lublinie.

bp A. Bab: "Kult serca Pana Jezusa to jest kult Bożej miłości"