"By Pismo Święte nie leżało zakurzone na półce ale by było przez nas czytane i odkrywane"

2024-01-19 17:12
Zdjęcie ilustracyjne
Autor: pexels Zdjęcie ilustracyjne

21 stycznia będziemy obchodzić Niedzielę Słowa Bożego. Ma pomóc w ​ponownym odkrywaniu i pogłębieniu znaczenia Biblii w życiu Kościoła i w osobistym życiu człowieka.

- To jest niedziela, która w sposób szczególny chce zwrócić uwagę na Słowo Boże. Genezą jest głębokie pragnienie Papieża Franciszka, aby uwypuklić znaczenie i wartość Słowa Bożego w życiu Kościoła. Przypada w trzecią niedzielę zwykłą, która zazwyczaj jest blisko Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan, Dnia Judaizmu czy Dnia Islamu. Ona ma nam pokazać, że wszyscy powinniśmy wracać do źródeł. Powinniśmy te teksty, zarówno Starego, jak i Nowego Testamentu tak czytać, aby wydobywać z nich to, co najważniejsze, to co jest mądrością pochodzącą od Boga. W zasłuchaniu w Słowo Boże jest niezwykła mądrość tego w jaki sposób możemy żyć. Chodzi zwłaszcza o przezwyciężanie wojen, konfliktów społecznych, różnych niesnasek, które są wżyciu indywidualnym jak i rodzinnym ale też w życiu społecznym czy państwowym tak, abyśmy jak najlepiej realizowali to, co jest zamysłem samego Boga - wyjaśnia ksiądz profesor Mirosław Wróbel, dyrektor Instytutu Nauk Biblijnych KUL.

Jak przedstawia się program diecezjalnych obchodów? - O godzinie 12 będzie centralna Msza Święta w Sanktuarium Matki Bożej Latyczowskiej. Podczas tej Mszy będzie też obrzęd przyjęcia nowych członków Dzieła Biblijnego im. Św. Jana Pawła II. Będzie też homilia biblijna. Przez cały dzień będzie też intronizacja Słowa Bożego, tak, aby uwypuklić jego znaczenie. To ma zachęcić wiernych aby to Pismo Święte nie leżało gdzieś zakurzone na półce ale by było czytane i przez nas otwierane. Będzie też możliwość spotkania z członkami Dzieła Biblijnego a mamy ich już ponad 150, jak i z parafianami, którzy są otwarci na to ażeby uczęszczać na Kurs Formacji Biblijnej, sięgać po literaturę biblijną i głębiej przeżywać Słowo Boże w konkrecie swojego życia - dodaje ksiądz profesor Mirosław Wróbel.

Oprócz obchodów centralnych jest te zachęta dla każdej parafii w archidiecezji. - Jako moderator dzieła biblijnego przygotowaliśmy dla kapłanów z poszczególnych parafii materiały, Lectio Divina, komentarze, homilie, które mogą ułatwić księżom aby te treści podczas tej niedzieli były na wskroś przesiąknięte Biblią. Także pragniemy aby kapłani poprzez intronizację Pisma Świętego, ewangeliarza tą szczególną wartość Biblii, poprzez rozmowę, relacje z wiernymi, także podczas wizyty duszpasterskiej podkreślali jak wielkie znaczenie ma Biblia w życiu Kościoła i w życiu każdego człowieka - zaznacza dyrektor Instytutu Nauk Biblijnych KUL.