Caritas: Pomoc humanitarna dla ofiar trzęsienia ziemi w Turcji i Syrii

2023-02-09 12:23
Trzęsienie ziemi w Aleppo (Syria)
Autor: Caritas Syria Trzęsienie ziemi w Aleppo (Syria)

W nocy z 5 na 6 lutego 2023 r. doszło do trzęsienia ziemi, którego epicentrum znajdowało się w Turcji, przy granicy z Syrią. Największe zniszczenia odnotowano w Turcji i Syrii, natomiast wstrząsy odczuli także mieszkańcy Libanu, Iraku i Cypru. Ofiarom katastrofy pomoc niesie Caritas Polska i wszystkie diecezjalne oddziały organizacji.

Wstrząsy były bardzo rozległe, a ich siłę oszacowano na 7,8 stopnie w skali Richtera. Na ulicach wielu miast zalega gruz, a pod nim wciąż tkwią ofiary katastrofy. Liczba ofiar śmiertelnych i posdzkodowanych w krajach, w których odczuwalne były skutki trzęsienia ziemi oraz powtórnych wstrząsów rośnie z godizny na godzinę. Niepoliczalne są w tej chwili straty materialne, tj. zawalone domy, drogi, infrastruktura czy budynki użytecznosci publicznej, które mogłyby posłużyć jako noclegownie dla ocalałych.

Liczba ofiar śmiertelnych po trzęsieniu ziemi w Turcji i Syrii przekroczyła 16 tys. (na dzień 09.02.2023) Wciąż trwa akcja ratownicza prowadzona przez grupy z wielu państw, w tym z Polski. Z pomocą na miejscu są polscy strażacy oraz wojskowi wyspecjalizowaniu w niesieniu pomocy w takich warunkach. Z pomocą ruszyłą także Craitas Polska, która na terenbach objętych kataklizmem od kilku lat realizuje konkretne programy pomocowe i prowadzi ośrodki pomocy dla najbiedniejszych. Akcję ratowniczą utrudnia śnieg i deszcz. Skala katastrofy skłoniła władze tureckie do ogłoszenia alarmu 4 stopnia, co oznacza, że proszą o pomoc międzynarodową. Szczególnie mocno ucierpiała diecezja Anatolii. W mieście Iskenderun zawaliła się katedra.

Caritas Polska, która stara się w takich przypadkach działać natychmiast, już organizuje zbiórkę dla ofiar katastrofy. Organizacja jest już od lat obecna w Syrii, gdzie, dzięki współpracy z działającą na miejscu organizacją partnerską, obejmuje wsparciem najbiedniejszych jej mieszkańców w ramach programu Rodzina Rodzinie. Pomoc od 2020 r. niesie także w Libanie, od pamiętnego wybuchu chemikaliów w Bejrucie. Obecnie w ramach programu Rodzina Rodzinie pomoc otrzymują najubożsi Libańczycy, a także najubożsi mieszkańcy Iraku, w którym także odczuwalne byływstrząsy, oraz mieszkańcy izolowanej Strefy Gazy – mówi ks. Paweł Zdybel, zastępca dyrektora Caritas Archidiecezji lubelskiej.

Jak wynika z informacji przekazanych przez Caritas Syria, w Aleppo, które mocno ucierpiało w czasie trzęsienia ziemi, potrzebna jest pomoc humanitarna, w tym ciepłe koce, materace i żywność, oraz schronienie dla tych których domy zostały zniszczone. Obecnie w 27 szkołach i obiektach przebywa ok. 5000 przesiedleńców.

Zniszczeniu uległy także biura Caritas, świadczące na co dzień pomoc potrzebującym, dlatego Krajowy Punkt Kontaktowy ds. Sytuacji Kryzysowych i władze diecezjalne alarmują, by beneficjenci pozostali poza tym terenem. Mimo tych przeciwności staramy się nieść pomoc tym, którzy jej potrzebują – podkreśla ks. P. Zdybel.

Syryjczycy wciąż mierzą się z bezrobociem, brakiem towarów i biedą – pozostałościami po wieloletniej i wyniszczającej wojnie. Trwa walka o powrót do normalności, której częścią jest dostęp do edukacji.

Liban od kilku lat doświadcza zapaści gospodarczej, wyniku której jego mieszkańcy znaleźli się na granicy ubóstwa. Na kondycji kraju i jego mieszkańcach mocno odbijają się światowe kryzysy i katastrofy, takie jak eksplozja w Bejrucie czy trzęsienie ziemi. Każde kolejne nieszczęście uruchamia efekt domina. Caritas Polska, która natychmiast zareagowała na wybuch w 2020 r. przekazując pomoc finansową i rzeczową (m.in. środki higieniczne i koncentratory tlenu), chce znów działać w trybie interwencyjnym, niosąc wsparcie ofiarom katastrofy. Tym razem będzie opierała się na doświadczeniach sprzed blisko 3 lat, kiedy to współpracowała z partnerską Caritas Liban, udzielającej bezpośrednio pomocy w punktach ustawionych na ulicach Bejrutu. Ludzie, którzy stracili swój dobytek, zgłaszali się po wodę i żywność. Ranni z kolei przychodzili do punktów medycznych, które były niezbędne, ponieważ w katastrofie ucierpiały także szpitale i przychodnie.

Każdy może pomóc ofiarom trzęsienia ziemi:

  • wpłacając darowiznę przez stronę caritas.pl
  • wpłacając dowolną kwotę na konto nr 77 1160 2202 0000 0000 3436 4384 z dopiskiem POMOC
  • wysyłając SMS o treści POMOC pod numer 72052 (koszt 2,46 zł)

Oprac. Małgorzata Oroń/Caritas Polska