Centrum Polonijne KUL w Berlinie – nowe miejsce edukacji dla rodaków

2023-09-26 14:54

Podczas spotkania inaugurującego obecność Centrum Polonijnego KUL w Niemczech przedstawiciele uniwersytetu przedstawili ofertę 3 edycji kursów realizowanych w ramach Studium KUL dla Polonii i Polaków za granicą.

W niedzielę, 24 września o g. 12.00, w Bazylice Św. Jana (Lilienthalstraße 5) w intencji Polonii Mszę Św. odprawi i homilię wygłosi rektor KUL ks. prof. Mirosław Kalinowski. Po mszy św. zaplanowano koncert reprezentacji Chóru Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II oraz Artystów Muzykologii KUL.

Nasza oferta edukacyjna spotkała się w Niemczech z bardzo dużym zainteresowaniem, dlatego dziś chcemy przynieść to co mamy najlepsze w postaci dydaktyki opartej na znakomitych badaniach, które prowadzą nasi naukowcy - zapewniał w Ambasadzie RP w Berlinie rektor KUL ks. prof. Mirosław Kalinowski.

Cieszę się, że Berlin staje się ważnym miejscem edukacji, dyskusji i spotkań oraz rozwoju miejscowej Polonii, i że wspólnie z KUL będziemy mogli realizować wiele ​nowych inicjatyw edukacyjnych. Polonia i Polacy w Niemczech to nasi najlepsi ambasadorowie za granicą Polski, to środowisko bogate swoją różnorodnością​ ​- mówił Dariusz Pawłoś, Ambasador RP w Berlinie.

W swoim wystąpieniu rektor KUL ks. prof. Mirosław Kalinowski zapewnił, że prezentowana oferta ​edukacyjna dla Polonii to tylko fragment szerokich możliwości KUL. Ks. prof Kalinowski przypominał, że na KUL działa Ośrodek Badań nad Polonią i Duszpasterstwem Polonijnym oraz, że Szkoła Języka i Kultury Polskiej będzie wkrótce obchodzić 50-lecie działalności.

Poprzez te działania chcemy podziękować Polonii na całym świecie za wsparcie, jakiego udzielała naszemu uniwersytetowi przez tak wiele lat. Dziś chcemy zwrócić to dobro, którego doświadczaliśmy i dlatego małymi krokami, w różnych częściach świata, podejmujemy aktywności na rzecz Polonii - mówił rektor KUL.

W liście skierowanym do uczestników uroczystości rektor Polskiej Misji Katolickiej w Niemczech ks. dr Michał Wilkosz wyraził nadzieję, że większa obecność KUL w Niemczech przyczyni się do integracji Polonii w tym kraju i pomoże zachować narodową tożsamość naszym Rodakom w pluralistycznym i wielokulturowym społeczeństwie niemieckim.

Zajęcia, w formie wykładów i warsztatów, rozpoczną się w listopadzie br. Zapisy i szczegółowe informacje na stronie polonia.kul.pl.

Niemcy są trzecim państwem po Francji i Anglii,  w którym Centrum Polonijne KUL nawiązało współpracę z ambasadami oraz misjami katolickimi. W Paryżu i Londynie funkcjonują biura Studium KUL dla Polonii i Polaków za granicą.Źródło: M. Stojowska/KUL