Chełm. Będzie sport, zabawa i formacja [AUDIO]

2024-04-18 15:47
VI Gminna Szkolna Liga Rowerowa ze Świętym Janem Pawłem II
Autor: Parafia Chrystusa Odkupiciela w Chełmie VI Gminna Szkolna Liga Rowerowa ze Świętym Janem Pawłem II

Zbliża się drugi wyścig w ramach VI Gminnej Szkolnej Ligi Rowerowej ze Świętym Janem Pawłem II. To propozycja dla przedszkolaków i uczniów szkół z całej Lubelszczyzny

To propozycja dla przedszkolaków, uczniów podstawówek i szkół średnich. Na starcie potrzebny jest sprawny rower, kask i chęci a na mecie na każdego czekać będzie medal. Warto też co nieco wiedzieć o patronie zawodów, bo wyścigom towarzyszą konkursy z wiedzy o życiu Papieża Polaka. Najbliższe zawody w sobotę 20 kwietnia w Żmudzi, przy parafii pod wezwaniem Podwyższenia Krzyża Świętego o 13. - Wyścig jest skierowany do przedszkolaków, dzieci i młodzieży, od 2-3 lat do lat 19. Każdy, kto chce wziąć udział w wyścigu wypełnia formularz internetowy, robią to rodzice uczestników zawodów. Trzeba mieć na zawody sprawny rower i sztywny kask. Ci, którzy brali udział we wcześniejszych zawodach, są proszeni o zabranie ze sobą swojego numeru startowego. Pozostali, którzy pojadą pierwszy raz, otrzymają numer startowy na miejscu - mówi ksiądz Karol Mazur, wikariusz parafii pod wezwaniem Chrystusa Odkupiciela w Chełmie, chełmski duszpasterz młodzieży i organizator wyścigów.

- Nasza liga cały czas się rozwija a w związku z tym wprowadzamy pewne nowości. Tegoroczna edycja to pewne zmiany w części sportowej, jak i formacyjnej - dodaje ksiądz Karol Mazur. - Zawodnicy, którzy wezmą udział we wszystkich wyścigach otrzymają Nagrodę Super Finiszera. To jest nagroda dla tych zawodników, którzy nie mają siły się ścigać ale biorą w nich udział systematycznie. Wyścig bardzo się nam rozwija. W tym i poprzednim sezonie zrezygnowaliśmy z wyścigów organizowanych jesienią. Było to spowodowane niepewną, niestabilna pogodą, były problemy z rozgrywaniem tych wyścigów. Szykujemy się i nie możemy się doczekać, żeby być wspólnie z dzieciakami na tym wydarzeniu oraz móc im kibicować. Każdy jest tu mile widziany, niezależnie czy jest Chełma, Lublina, Szczebrzeszyna czy Krasnegostawu. Wyścig staje się co raz bardziej wojewódzki - zaznacza.

- Sport wpływa zarówno na rozwój fizyczny jak i duchowy. To głosił swoim życiem Święty Jan Paweł II - patron naszych zawodów - zaznacza organizator Ligi. - Jak nasz papież podkreślał wielokrotnie w swoich przemówieniach, że sport i współzawodnictwo wpływa na rozwój fizyczny, jak i duchowy. Z tym muszą mierzyć się młodzi ludzie. To czas ich dojrzewania ale również uczestniczenia w świecie, który każe tylko wygrywać. Sport i współzawodnictwo uczy, że świat składa się też z porażek, z którymi trzeba nauczyć sobie radzić - podsumowuje ksiądz Karol Mazur.

Informacje o wyścigach i zapisach są na stronie chełmskiej parafii pod Wezwaniem Chrystusa Odkupiciela i w mediach społecznościowych.​ Cykl czterech wyścigów potrwa do czerwca.

Rozmowa z ks. Karolem Mazurem o Lidze Rowerowej. Posłuchaj: