Chełm. Od 19 do 21 kwietnia II Kongres Małych i Średnich Miast

2023-04-18 8:50
II Kongres Małych i Średnich Miast w Chełmie
Autor: Urząd Miasta Chełm II Kongres Małych i Średnich Miast w Chełmie

Wśród gości: premier oraz prezydenci i burmistrzowie miast. Będą rozmawiać o wyzwaniach, rozwoju i trudnościach mniejszych samorządów.

Wśród tematów debat i spotkań: potencjał turystyczny, rozwój biznesu i innowacyjności, polityka rozwoju i lokalne inwestycje. Celem samorządowego Kongresu, odbywającego się pod patronatem honorowym Prezesa Rady Ministrów Mateusza Morawieckiego oraz Ministra Funduszy i Polityki Regionalnej Grzegorza Pudy, jest przede wszystkim podsumowanie dotychczasowych lokalnych i krajowych polityk rozwoju, dedykowanych małym i średnim miastom. Poruszane będą takie kwestie jak m.in. efekty wdrażanych polityk, analiza deficytów rozwojowych, aż po wypracowanie wniosków i rekomendacji.

Podczas wydarzenia, które odbędzie się w Chełmskiej Bibliotece Publicznej, planowane są wystąpienia wspomnianych premiera Mateusza Morawieckiego, podczas podsumowania wydarzenia oraz ministra Grzegorza Pudy, który drugiego dnia Kongresu opowie o polityce rządu RP wobec małych i średnich miast.

Odbędzie się też seria debat dotyczących m.in. potencjału turystycznego miast małych i średnich, rozwoju biznesu i innowacyjności w tych ośrodkach, polityki rozwoju miast i lokalnych inwestycjach czy też skutków wojny w Ukrainie.

Pierwszy dzień wydarzenia, który odbędzie się 19 kwietnia, zostanie poświęcony przede wszystkim na kwestie organizacyjne oraz inaugurację Kongresu. Tego dnia zaplanowano także seminarium strategiczne pn. „Rola infrastruktury strategicznej kraju dla rozwoju małych i średnich miast oraz ich obszarów funkcjonalnych”.

Kolejny dzień, czyli 20 kwietnia, to obrady plenarne, które potrwają od godziny 10:00 do 18:00. 21 kwietnia to z kolei podsumowanie wydarzenia przez organizatorów, czyli przedstawicieli Związku Miast Polskich, Unii Miasteczek Polskich oraz Miasta Chełm oraz premiera Mateusza Morawieckiego.

Kongres potrwa do 21 kwietnia. Organizują go Związek Miast Polskich, Unia Miasteczek Polskich oraz Miasto Chełm.