​Chełm - pierwsze miasto w Polsce z pełnym wodorowym taborem autobusowym

2024-02-12 21:40
Autobus wodorowy
Autor: Miasto Chełm Autobus wodorowy

Ekologiczne, niskopodłogowe, trzy drzwiowe autobusy posiadaj 60 miejsc dla pasażerów i są przystosowane do przewozu osób z niepełnosprawnościami. Wszystkie zero emisyjne pojazdy trafią na ulicę Chełma do końca 2025 roku.

Pod koniec 2023 roku Chełm rozstrzygnął przetarg na dostawę 26 sztuk autobusów zasilanych wodorem. Zwycięzcą została firma PAK-PCE, która dostarczy wodorowe NesoBusy. Jest to jedno z największych zamówień na autobusy wodorowe w Polsce, finansowanie z I edycji programu „Zielony Transport Publiczny” w ramach Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Miasto Chełm otrzymało ponad 100 milionów złotych na zakup nowych, zeroemisyjnych autobusów. Całkowita wartość projektu to blisko 112 milionów złotych.

Autobus nie emituje żadnych spalin (jest napędzany zielonym wodorem). Jest wyposażony w szereg najnowocześniejszych rozwiązań technologicznym (ogniwa paliwowe z najtrwalszych materiałów zamontowane na dachu oraz silniki elektryczne jako jednostki napędowe od sprawdzonego producenta – w piastach osi tylnej).

Autobus wodorowy to w rzeczywistości pojazd elektryczny, wytwarzający prąd na bieżąco z zatankowanego wodoru przy użyciu ogniwa paliwowego. Zasilanie silnika nie emituje spalin. Z rury autobusu wydostaje się jedynie destylowana para wodna. NesoBus ma zasięg do 450 km, tankowanie trwa tylko 15 minut. 

NesoBus wytwarza na bieżąco energię elektryczną pobierając tlen z powietrza i łącząc go z wodorem ze zbiorników przy użyciu ogniwa paliwowego. Nie ma żadnego procesu spalania. Pobierane powietrze musi być w pełni oczyszczone przez specjalne filtry, by ogniwo paliwowe otrzymało czysty tlen. Wówczas tlen łączy się z wodorem i powstaje energia, która napędza silnik elektryczny.

NesoBus użytkowany na zielony wodór nie emituje spalin i oczyszcza powietrze.

Zgodnie z podpisaną umową autobusy wodorowe mają być dostarczone najpóźniej do października 2025 roku.

Miasto Chełm przygotowuje się również do przebudowy bazy chełmskich linii autobusowych, gdzie powstanie pełen serwis dla wodorowych pojazdów.