Chełmskie krypty czekają na zwiedzających

2023-04-14 11:05
Krypty pod Bazyliką Mariacką
Autor: Bazylika Chełm Krypty pod Bazyliką Mariacką

W tym miejscu zbliżymy się się do początków Chełma. W kryptach pod Bazylika Mariacką można oglądać nowe odkrycia. Po prawie 10-letnich badaniach unikatowego zabytku udostępnione zostały kolejne pomieszczenia skrywające historie i tajemnice miasta.

To propozycja dla turystów i mieszkańców Chełma. Dostępne do zwiedzania są XVIII-wieczne krypty pod bazyliką pw. Narodzenia NMP w Chełmie – dawną katedrą unicką. Ekspozycja wzbogacona została o najnowsze odkrycia, wieńczące prawie 10-letnie badania archeologiczno-architektoniczne tego unikatowego zabytku. Dostępne jest pomieszczenie pod północną zakrystią, gdzie wyeksponowany jest XIII-wieczny pochówek kobiety i dziecka oraz podziwiać można m.in. fragment absydy XIII-wiecznej cerkwi prawosławnej.

W kryptach zamontowano oświetlenie i nagłośnienie oraz ustawiono gabloty z ekspozycją wybranych zabytków. Uwieńczeniem zrealizowanych prac było ustawienie w tzw. krypcie biskupów unickich współczesnego, kamiennego sarkofagu, w którym złożono doczesne szczątki Porfiriusza Skarbka-Ważyńskiego, biskupa unickiego chełmskiego i bełskiego w latach 1790-1804 oraz naczelnika Komisji Porządkowej Ziemi Chełmskiej w insurekcji kościuszkowskiej. Inicjatorem badań, uporządkowania i udostępnienia unikatowych krypt pod chełmską bazyliką jest ks. kanonik Andrzej Sternik, proboszcz parafii pw. Narodzenia NMP w Chełmie oraz kustosz Sanktuarium Matki Bożej Chełmskiej. Badania archeologiczne prowadził zespół archeologów pod kierownictwem dr. Stanisława Gołuba. Badaniami architektonicznymi kierował  inż. Wojciech Filip. W badaniach uczestniczyli także naukowcy z Ukrainy.

źródło: Lubelski Wojewódzki Konserwator Zabytków.

Krypty pod Bazyliką w Chełmie można zwiedzać w każdy weekend maja i czerwca z przewodnikiem. W pozostałem dni dostępne są po wcześniejszym zgłoszeniu. Od lipca do końca sierpnia podziemną ekspozycję można oglądać codziennie. Szczegóły są na stronie: bazylika.net