Defibrylatory trafią do parafii i sanktuariów Archidiecezji Lubelskiej

2023-10-06 12:02
Kapłani i defibrylatory dla 10 parafii archidiecezji lubelskiej
Autor: ZS Kapłani i defibrylatory dla 10 parafii archidiecezji lubelskiej

Będą ratować ludzkie życie. Nowoczesne urządzenia dostępne mają być nie tylko podczas nabożeństw, ale i przez całą dobę. Defibrylatory pojawią się między innymi w miejscach kultu, w których gromadzą się na uroczystościach wielotysięczne tłumy wiernych.

W dniu 4 października w Archikatedrze Lubelskiej dziesięciu proboszczom z terenu archidiecezji lubelskiej przekazano dziesięć defibrylatorów. Nowoczesne urządzenia pomogą w nagłych przypadkach utraty przytomności czy zawału.

- W kościołach gromadzą się ludzie starsi, często są schorowani. Niestety, nie jest to rzadkie, że zdarzają się omdlenia czy utraty przytomności. Stąd pomysł na to, żeby zaopatrzyć parafie w taki sprzęt. Mamy nadzieję, że niedługo więcej parafii będzie mogło zakupić taki sprzęt, aby wierni mogli modlić się bezpiecznie - mówi ksiądz Adam Jaszcz, rzecznik i kanclerz kurii lubelskiej.

Zakup defibrylatorów był możliwy dzięki wsparciu spółki Lubelski Węgiel „Bogdanka” S.A.

- Sprzęt przekażemy do największych parafii w naszej archidiecezji, tam gdzie są najliczniejsze skupiska wiernych. W samym Lublinie to archikatedra i parafia Matki Bożej Różańcowej. Poza Lublinem urządzenia trafią do sanktuarium Matki Bożej Kębelskiej w Wąwolnicy, sanktuarium św. Anny w Lubartowie, sanktuarium Maryjnego na Górze Chełmskiej, parafii Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny i Miłosierdzia Bożego w Puławach oraz do parafii w Łęcznej, Świdniku i Kraśniku - mówi ksiądz Jarosław Orkiszewski, ekonom Archidiecezji Lubelskiej.

Urządzenie jest intuicyjne i łatwe w użytkowaniu. Defibrylator po uruchomieniu sam udziela instrukcji użycia.