Dobre maniery w autokarze

2024-01-30 14:53
autobus autokar
Autor: fot. Unsplash

Nie biegamy po pojeździe, siedzimy na swoich miejscach zapięci w pasy i uważamy przy wysiadaniu. To tylko część zasad o których warto pamiętać nie tylko podczas ferii.

Niezależnie czy jedziemy wiele godzin w góry czy kilkadziesiąt minut na lodowisko lub do kina. Pasażer, a często w czasie trwających ferii jest nim uczeń, musi pamiętać o podstawowych zasadach bezpieczeństwa. - Bezpieczeństwo w dużej mierze zależy od nas - mówi Paweł Gruszka z Inspekcji Transportu Drogowego w Lublinie. - Młody podróżny powinien zachowywać się w autokarze zachowywać się w sposób spokojny, opanowany, siedzieć na swoim miejscu i mieć zapięte pasy, jeśli pojazd jest w nie wyposażony - dodaje.

Co się dzieje kiedy autokar musi nagle się zatrzymać? - Osoba, która jest przejście może polecieć przez całą długość przejścia na przednią szybę i może to skończyć się tragicznie. Autokar ma nawet 4 metry wysokości przy 2,5 metra szerokości. Jest przez to podatny na wywracanie się. Na tym polega tragizm tych zdarzeń. Jedyną receptą jest zapinanie pasów - zaznacza Paweł Gruszka.

- Autobusy ze względu na to, że są wąskie i wysokie mogą być podatne na przewrócenie. Kierowca ma świadomość odpowiedzialności za przewożonych pasażerów. Musi skupić się na jeździe i nie należy mu przeszkadzać. Należy wykonywać jego polecenia. Wchodzenie i wychodzenie z pojazdu musi odbywać się w bezpieczny sposób. Można wsiadać i wysiadać tylko gdy pojazd się nie porusza. Nie można wbiegać do autokaru a przed wysiadaniem upewnijmy się, ze obok nie przejeżdża na przykład samochód bądź rowerzysta - przypomina Inspektor z ITD w Lublinie.

O takich dobrych manierach pasażera warto pamiętać przez cały okres ferii zimowych, a te w kraju potrwają do 25 lutego. Najlepiej jednak stosować je przy każdej wycieczce autokarowej.