„Doktor Zygmunt Klukowski. Anatomia wolności” – ekranizacja historii zapisanej w dziennikach [AUDIO]

2024-06-25 14:46
„Doktor Zygmunt Klukowski. Anatomia wolności” - premiera filmu
Autor: Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II „Doktor Zygmunt Klukowski. Anatomia wolności” - premiera filmu

Dzienniki Zygmunta Klukowskiego – lekarza, społecznika, bibliofila, żołnierza Armii Krajowej i świadka w procesach norymberskich trafią na prestiżową Listę Krajową Pamięć Świata UNESCO.

Program Pamięć Świata UNESCO to inicjatywa, której celem jest prowadzenie i wspieranie działań służących zachowaniu dziedzictwa dokumentacyjnego oraz zwiększanie jego dostępności. Co dwa lata na prestiżową Międzynarodową Listę Pamięci Świata wpisywane są obiekty dokumentacyjne o ogólnoświatowym znaczeniu. W poniedziałek (17.06) Naczelna Dyrekcja Archiwów Państwowych poinformowała, że na liście znajdą się Dzienniki Zygmunta Klukowskiego przechowywane w Bibliotece Uniwersyteckiej KUL.  O autorze dziennika opowiada film „Doktor Zygmunt Klukowski. Anatomia wolności”, którego premiera odbędzie się w Bibliotece 27 czerwca 2024.

- Z okazji wpisania dzienników na prestiżową Listę Krajową Programu UNESCO Pamięć Świata, zapraszamy na film poświęcony życiu i działalności autora pt. „Dr Zygmunt Klukowski, anatomia wolności”. Dr Klukowski był lekarzem, społecznikiem, bibliofilem, ale też żołnierzem AK, świadkiem w procesach norymberskich. Dziennik stanowi poruszające świadectwo doświadczenia hitlerowskiego terroru, uchwycone w czasie, gdy wielka historia odciska piętno na małych społecznościach. We wstrząsającej relacji przedstawia codzienność wielokulturowego, wielowyznaniowego miasteczka na Zamojszczyźnie, poddawanego szczególnym represjom. Opisuje z jednej strony martyrologię Żydów i tragizm życia Polaków, z drugiej nie ukrywa, że postawom heroicznym towarzyszyły również zachowania negatywne. Dziennik jest pierwszym i jednym z najważniejszych przykładów memuarystyki z czasów II wojny światowej. Posiada wyjątkową wartość źródła historycznego i wyróżnia się także niepospolitymi walorami literackimi – wyjaśnia dr Aleksandra Pawlik – Kopek z Biblioteki Uniwersyteckiej KUL.

Projekcja filmu jest częścią cyklu wydarzeń zorganizowanych w związku z Rokiem Zygmunta Klukowskiego w Bibliotece Uniwersyteckiej KUL. Jego autorowi został poświęcony film „Doktor Zygmunt Klukowski. Anatomia wolności”, którego premiera odbędzie się 27 czerwca 2024 r. o godz. 13.00 w Czytelni Teologiczno-Filozoficznej (IV p.) Biblioteki Głównej (ul. Chopina 27, Lublin).

- Film dokumentalny to przejmujący obraz, na który złożyły się relacje naocznego świadka II Wojny Światowej i już od pierwszych scen widz ma poczucie, że jest to dzieło najwyższej rangi, skłaniające do głębokich refleksji nad dramatem ludzkiej egzystencji w obliczu wielkiej historii. Film jest w konstrukcji bardzo dynamiczny, wciągający, ponieważ oparty na faktach zapisywanych na bieżąco przez doktora. Myślę, że trwale zapisze się w pamięci osób, które będą miały okazję go obejrzeć i nie pozwoli przejść obojętnie obok opowiedzianej historii, która rozegrała się tak niedawno. Nasza teraźniejszość tylko podkreśla jego rangę, wymowę oraz to, że opisywane wydarzenia nigdy nie powinny się powtórzyć – dodaje dr A. Pawlik – Kopek.

Film powstał we współpracy Akademii Nowoczesnych Mediów i Komunikacji KUL z naszą biblioteką. Twórcą filmu jest Damian Bieniek z Akademii Nowoczesnych Mediów i Komunikacji KUL, reżyser między innymi wielokrotnie nagradzanych trenów Jana Kochanowskiego.

Program Pamięć Świata powstał z inicjatywy UNESCO w 1992 r. Jego celem jest zachowanie dla przyszłych pokoleń najważniejszych dokumentów stanowiących dobra kultury o znaczeniu światowym, regionalnym lub krajowym. Polska Lista Krajowa Programu UNESCO Pamięć Świata, na którą został wpisany dziennik Zygmunta Klukowskiego, powstała przed dziesięciu laty. Oficjalne ogłoszenie włączenia Dzienników Zygmunta Klukowskiego do Listy Krajowej Pamięć Świata UNESCO oraz wręczenie certyfikatu przez Prezydenta RP nastąpi 26 czerwca 2024.

dr A. Pawlik – Kopek: "„Doktor Zygmunt Klukowski. Anatomia wolności” - PREMIERA FILMU