Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych w Sanktuarium Świętej Rodziny w Lublinie

2024-02-28 10:32
Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” - plakat wydarzenia
Autor: Archidiecezja Lubelska Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” - plakat wydarzenia

Będą wspominać oraz uczczą niezłomnych bohaterów. W Sanktuarium i parafii Świętej Rodziny w Lublinie w ramach obchodów Narodowego Dnia Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”, odbędzie się uroczyste nabożeństwo, koncert patriotyczny i okolicznościowy wykład.

W ramach obchodów Narodowego Dnia Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”, Sanktuarium Świętej Rodziny w Lublinie przy ul. Jana Pawła II 11 zaprasza w piątek 1 marca 2024 r. o godz. 12.00 na Mszę Świętą w intencji poległych, pomordowanych i zmarłych „Żołnierzy Wyklętych”. Mszy św. przewodniczył będzie Ksiądz Biskup Mieczysław Cisło, homilię wygłosi ksiądz Stanisław Góra.

Po Mszy Świętej odbędzie się koncert patriotyczny pt: „Chwała Bohaterom” w wykonaniu grupy FENIX.

O godzinie 13.30 w Domu Akcji Katolickiej odbędzie się spotkanie integracyjne z poczęstunkiem. W czasie spotkania wykład wygłosi pracownik IPN Grzegorz Makus na temat "Podziemie niepodległościowe na Lubelszczyźnie po 1944 roku".

Szczegółowy program jest na stronie Sanktuarium Świętej Rodziny w Lublinie / www.rodzina.lublin.pl/narodowy-dzien-pamieci-zolnierzy-wykletych/

3 lutego 2011 roku Sejm uchwalił ustawę o ustanowieniu dnia 1 marca Narodowym Dniem Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Tego dnia – 1 marca 1951 roku – w więzieniu mokotowskim komuniści strzałem w tył głowy zamordowali przywódców IV Zarządu Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość – Łukasza Cieplińskiego i jego współpracowników. Tworzyli oni ostatnie kierownictwo ostatniej ogólnopolskiej konspiracji, kontynuującej od 1945 roku dzieło AK.