Dzień św. Walentego w Muzeum Wsi Lubelskiej

2024-02-08 7:30
Dzień św. Walentego w lubelskim skansenie - plakat wydarzenia
Autor: Muzeum Wsi Lubelskiej Dzień św. Walentego w lubelskim skansenie - plakat wydarzenia

W polskiej tradycji ludowej czczony jako patron epileptyków i nerwowo chorych. Na obrazach przedstawiany stojący nad uzdrowionym dzieckiem lub grupą klęczących ludzi, mowa o św. Walentym - jego postać będzie bohaterem specjalnego wydarzenia w lubelskim skansenie.

W niedzielę, 11 lutego 2024 r., w godz. 12:00-15:00 na terenie Muzeum Wsi Lubelskiej odbędzie się  wydarzenie swobodnie nawiązujące do współczesnych Walentynek. Odwiedzający lubelski skansen będą mogli wziąć udział w Mszy Świętej odprawionej przez ks. Mirosława Matusznego, po której przewodnik zaprosi przybyłych do wspólnej wędrówki po wybranych zabytkach Muzeum.

Zwiedzanie rozpocznie się w Kościele z Matczyna, będzie to świetna okazja do bliższego przyjrzenia się ołtarzowi św. Walentego i wsłuchania się w prawdziwą opowieść o żywocie postaci. Uczestnicy wydarzenia zaproszeni zostaną  także do odwiedzenia Wyżyny Lubelskiej, Dworu z Żyrzyna i lapidarium cmentarnego, gdzie będzie można wysłuchać opowieści o różnych obliczach miłości.

Po zwiedzaniu w miasteczkowym Ratuszu z Głuska na gości będą czekały: pokaz parzenia kawy w syfonie wraz z opowieścią o tym napoju a także muzyczna niespodzianka przygotowana przez kawiarnię.

Sala Fortepianowa na chwilę zamieni się w przedwojenną kawiarnię, w której poza degustacją napoju uczestnicy będą mogli poczytać ogłoszenia matrymonialne z lat 30. XX w oraz zagrać w grę Flirt.

Ponadto przybyli do Muzeum będą mogli skorzystać z przejażdżek bryczką w godz. 14:00-15:00.

Szczegóły są na stronie Muzeum Wsi Lubelskiej.