Elektronikon 2023 „zelektryzował” fanów planszówek, konsoli i gier RPG

2023-03-27 16:08

Wypożyczalnia gier, turnieje w planszówki i gry karciane z nagrodami. Do tego strefa konsolowych gier retro i sesje RPG i LARP. Te wszystkie atrakcje przez trzy kolejne dni były dostępne w ramach wydarzenia Elektronicon 2023 dla fanów gier planszowych, odgrywania bitew wojennych na specjalnych makietach czy "cofnięcia się w czasie" i zagraniu na starym "Pegasusie".

W miniony weekend gospodarzem wydarzenia byli uczniowie wraz z nauczycielami z Zespołu Szkół Elektronicznych w Lublinie w miniony weekend. To byłą wspaniała okazja, by przyjść, pograć w planszówki, poznać innych geeków. Każdy mógł pograć w stare, konsolowe hity, zobaczyć wielkie figurkowe bitwy czy wejść do świata fantasy.

Gry planszowe przeżywają pewien renesans, powracają nie tylko w domach, ale także w miejscach publicznych jak na przykład na konwentach. Nasze wydarzenie ma zachęcić innych fanów do tego, aby brali udział w podobnych imprezach organizowanych w przestrzeni publicznej. Tutaj nie ma ograniczeń wiekowych, najmłodszy uczestnik według listy ma 3 lata,a najstarszy ok.50 lat. W grach tego typu wiek nie ma żadnego znaczenia - mówi Mateusz Nawrot, nauczyciel w Zespole Szkół Elektronicznych w Lublinie i organizator szkolnego konwentu Elektreonicon​.

To pierwsza edycja Szkolnego Konwentu Gier ELEKTRONICON, która odbywała się w salach Zespołu Szkół Elektronicznych w Lublinie. Do dyspozycji uczestników są między innymi gry karciane i mnóstwo planszówek. Można także pograć w dawne konsolowe hity i zobaczyć bitwy figurkowe. Dla fanów, którzy są bardziej wymagający dostępne były także gry i turnieje RPG oraz LARP-y.

Dla uczestników przygotowaliśmy turnieje RPG, pokazy gier planszowych, gier fabularnych i gier bitewnych. W szkole zorganizowaliśmy także tzw. „kącik gier retro”. Postanowiliśmy nie iść z duchem czasu i wystawiać nowoczesną konsole, tylko zamienić to na powrót do początków jak te gry zaczynały powstawać i pokazać ludziom to co było dostępne na rynku kilkadziesiąt lat temu. . To miejsce w którym fani starych gier mogą przeżyć swój powrót do dzieciństwa. Do dyspozycji uczestników były Pegasusy, Atari, Commodore 64, a także bardzo stare komputery PC. A gry, które na tym sprzęcie można było ogrywać to prawdziwe klasyki – dodaje M. Nawrot.

Wśród uczestników nie brakowała młodych i starszych fanów gier planszowych, czy wielkich makiet wojennych.

Gramy tutaj wspólnie z przyjaciółkami w planszówki. Chciałyśmy jeszcze wziąć udział w turnieju RPG, ale ilość chętnych była zbyt duża i nie udało nam się zakwalifikować. Niemniej zabawa jest fantastyczna, każdy może pograć w taką planszówkę jaką chce, a przy okazji miło spędzić czas z przyjaciółmi i rodziną Moja przygoda z planszówki zaczęła się, gdy tata wyjeżdżał na konwenty takich gier, a ja jeździłam z nim – mówi Lida, 12-letnia uczestniczka wydarzenia.

Wstęp na wydarzenie był bezpłatny, jednak w czasie konwentu każdy uczestnik mógł wesprzeć zbiórkę charytatywną dla Alicji Wójcik.