Festiwal Mikołaja Reja w Siennicy Różanej [AUDIO]

2024-05-09 13:37
Festiwal Mikołaja Reja - plakat wydarzenia
Autor: mat. organizatora Festiwal Mikołaja Reja - plakat wydarzenia

Nazywany jest ojcem polskiej literatury, był też wędkarzem, wyrabiał sery i założył Rejowiec. Pierwszy w Polsce festiwal poświęcony Mikołajowi Rejowi, odbędzie się w Siennicy Różanej, gdzie poeta przez większą część swojego życia mieszkał i tworzył. Wydarzenie rozpocznie się 24 maja.

Festiwal Mikołaja Reja w Siennicy Różanej odbędzie się od 24 do 26 maja.

- Siennica Różana była dla Reja arkadią, w której miał swój dom, gospodarzył, uprawiał zioła, a także wyrabiał sery i łowił ryby. - Niewielu wie, że Mikołaj Rej był autorem drugiego w Europie opisu łowienia na błystkę, a także znakomitym kucharzem, który znał świetne przepisy, na przykład na ćwikłę czy kiszenie ogórków. W związku z rosnącym zainteresowaniem turystyką kulinarną i faktem, że region lubelski jest swoistym zagłębiem spokoju, postanowiliśmy zorganizować festiwal, który będzie trzydniowym resetem dla wszystkich, chcących poznać Reja, czytać jego teksty i odtwarzać potrawy - mówi Waldemar Sulisz, dyrektor artystyczny festiwalu.

Zaproszenie do udziału w festiwalu przyjął m.in. Nicolas Rey, który przyjedzie do Siennicy Różanej z synami. Wśród gości będą również autor kultowych audycji radiowych "Droga przez mąkę" Łukasz Modelski oraz prof. Jarosław Dumanowski, który ugotuje rejową polewkę piwną z twarogiem. Oprócz spotkań, prelekcji i pokazów goście mogą liczyć na sporą dawkę muzyki w wykonaniu na przykład zespołu "Ładne Kwiatki", Bum Bum Orchestar oraz Orkiestry Dętej OSP Nadarzyn. Ta ostatnia jest uznawana za jedną z najlepszych w Europie, a na co dzień grywa m.in. z Dawidem Podsiadło.

- Festiwal będzie wielkim uszanowaniem tej postaci, której po prostu jesteśmy to winni. Pomysł, który zgodnie zaakceptowała cała komisja kultury rady gminy, ma również poparcie mieszkańców, dumnych z tego, że ojciec polskiej literatury znalazł tutaj swoje miejsce na ziemi - mówi wójt gminy Siennica Różana, Leszek Proskura.

Pomysłodawcy Festiwalu Mikołaja Reja ogłosili już, że pierwsza edycja imprezy będzie przygotowaniem do… drugiej, która za rok będzie mieć szczególny charakter, ponieważ odbędzie się w 520. rocznicę urodzin ojca polskiej literatury.

Wszystkie wydarzenia będą się odbywać w Dworze Sztuki w Siennicy Różanej i jego otoczeniu, a szczegółowe informacje są na bieżąco publikowane na Facebook’u festiwalu.

źródło: Urząd Gminy Siennica Różana

Waldemar Sulisz i Agnieszka Poźniak o Festiwalu Mikołaja Reja w Siennicy Różanej