Festiwal Kultury Pszczelarskiej w Lublinie i Pszczelej Woli

2023-09-27 17:12
Festiwal Kultury Pszczelarskiej - plakat wydarzenia
Autor: mat. organizatora Festiwal Kultury Pszczelarskiej - plakat wydarzenia

Można będzie poznać pożyteczne owady i efekty ich pracy. W czasie pierwszego Festiwalu Kultury Pszczelarskiej uczestnicy odwiedzą miedzy innymi pasiekę na dachu Centrum Spotkania Kultur w Lublinie oraz jedyną w Europie szkołę pszczelarstwa. W programie dwudniowej imprezy przygotowano bezpłatne warsztaty i plenerowe spotkania.

Lubelszczyzna to kolebka polskiego pszczelarstwa, która słynie z bogatego dziedzictwa historyczno-kulturowego i pielęgnowanych od lat tradycji. Już 28 września w ramach pierwszego Festiwalu Kultury Pszczelarskiej w CSK odbędą się pokazy, spacery i spotkania, których głównym tematem będą pszczoły i słodkie efekty ich pracy – uwielbiane przez wszystkich, zdrowe miody. 30 września organizatorzy zapraszają na dzień otwarty w Pszczelej Woli z wyjątkowymi warsztatami i prezentacją codziennej pracy lubelskich pszczelarzy.

Festiwal Kultury Pszczelarskiej to nowe wydarzenie, które w wielowymiarowy i interaktywny sposób zaprezentuje historię pszczelarstwa od czasów pierwotnych gospodarek pasiecznych, do współczesnych inicjatyw w obrębie zrównoważonego rozwoju. W ramach akcji odbędą się ciekawe wystawy, warsztaty, pokazy, spotkania autorskie, koncerty oraz targi produktów naturalnych, których celem jest promocja regionalnych pszczelarzy i wytwarzanych przez nich produktów. Osoby biorące udział w festiwalu będą mogły z bliska przyjrzeć się podstawowym pracom pszczelarza, poznać anatomiczną budowę pszczoły w technologii VR, a nawet własnoręcznie wykonać świece woskowe i całuski pszczelowolskie – regionalne ciasteczka miodowe wpisane na Listę Produktów Regionalnych!

Wydarzenie organizowane jest przez Archidiecezję Lubelską i Centrum Spotkania Kultur w Lublinie dzięki wsparciu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Udział w Festiwalu Kultury Pszczelarskiej jest bezpłatny, na część atrakcji obowiązują wcześniejsze zapisy.

28 września 2023 – CSK

10.00-12.00 Marcin Sudziński – pasieka – pracownia – sala pszczelarska – dr hab. Aneta Ptaszyńska.

12.00-14.00 Marcin Sudziński – pasieka – pracownia – sala pszczelarska – dr hab. Aneta Ptaszyńska, prof. UMCS (warsztat dla uczniów – grupa zamknięta).

16.30 (1,5h) Spacer z dr hab. Anetą Ptaszyńską, prof. UMCS prof. UMCS oraz dr Anną Rysiak UMCS (obowiązują zapisy) (tłumaczenie PJM). Temat: Pszczoły i rośliny miododajne. Miejsce rozpoczęcia spaceru: Plac Teatralny.

17.00 Pokazy VR – Budowa Pszczoły (wstęp wolny).

20.00 Kolektyw Złodzieje Miodu + pokaz filmowy (obowiązują zapisy).

30 września 2023 – Pszczela Wola – dzień otwarty.

WARSZTATY – BEZPŁATNE ZAPISY – JEDNA OSOBA MOŻE SIĘ ZAPISAĆ NA KILKA WARSZTATÓW link https://tiny.pl/cf49l

12.30 Podstawowe prace pszczelarza – zbijanie ramek, drutowanie, wtapianie węzy. + przegląd rodziny pszczelej (jeżeli będą odpowiednie warunki atmosferyczne) – prowadzi Mirosław Worobik.

13.30 Tworzenie mieszanki roślin miododajnych – kwietna łąka – prowadzi Jarosław Stępień.

14.00 Wyrób całusków pszczelowolskich (produkt regionalny) – prowadzi Elżbieta Wróbel.

15.00 Wyrób świec woskowych z węzy – prowadzi Anna Korbus.

15.30 Rozpoznawanie roślin miododajnych rosnących na terenie ZSR CKZ w Pszczelej Woli – prowadzi Jarosław Stępień.

POKAZY – BEZPŁATNE ZAPISY – JEDNA OSOBA MOŻE SIĘ ZAPISAĆ NA OBA POKAZY.

14.30 Pokaz miodobrania (Inkubator pszczelarstwa) – odsklepianie, odwirowywanie i postępowanie z miodem w pracowni pasieczne – prowadzi Tomasz Kędziora, Mirosław Worobik.

16.30 Pokaz wylewu świec woskowych przy użyciu form silikonowych – prowadzi Anna Korbus.

INNE ATRAKCJE:

17.00 Otwarcie wystawy plenerowej – prezentacja.

Poczęstunek – Ognisko i degustacja produktów pszczelich.

TRANSPORT – BEZPŁATNE ZAPISY.

11.30 (Lublin, Radziszewskiego pod CSK) – powrót 17.30 – Pszczela Wola (obowiązują zapisy).

Aby zapisać się na warsztaty, pokazy, wydarzenia w ramach Festiwalu Kultury Pszczelarskiej, wystarczy wypełnić formularz zgłoszeniowy: https://tiny.pl/cf49l

Patronem medialnym wydarzenia jest Radio Plus Lublin.