Teatr Osterwy w Lublinie - Historyja o chwalebnym Zmartwychwstaniu Pańskim

2023-04-04 12:40
Scena ze spektaklu Historyja o chwalebnym Zmartwychwstaniu Pańskim
Autor: Teatr Osterwy Scena ze spektaklu Historyja o chwalebnym Zmartwychwstaniu Pańskim

Na deski Teatru Osterwy powraca najstarszy dramaturgiczny tekst w Polsce. Spektakl "Historyja o chwalebnym Zmartwychwstaniu Pańskim" powstał we współpracy z aktorami Ośrodka Praktyk Teatralnych „Gardzienice”.

Teatr im. Juliusza Osterwy w Lublinie zaprasza na spektakl: „Historyja o chwalebnym Zmartwychwstaniu Pańskim” Mikołaja z Wilkowiecka w reżyserii Jarosława Gajewskiego. Sztuka powraca na scenę od 5 kwietnia 2023 r.

Dzieło Mikołaja z Wilkowiecka (zakonnika-paulina, zm. w 1601), to jeden z najstarszych dramatów polskich, powstały ok. 1580 r. Do końca XIX wieku była to najczęściej grana sztuka teatru ludowego w Polsce. Dla odbiorcy religijnego inscenizacja misterium może stanowić przeżycie związane ze sferą sakralną. Dla osoby, której bliskie są rodzime tradycje kulturowe, będzie to możliwość kontaktu z żywym zabytkiem. Dla wszystkich zaś niezwykłą opowieścią, o tym jak życie zwycięża nad śmiercią.

„Historyja o chwalebnym Zmartwychwstaniu Pańskim” Mikołaja z Wilkowiecka to wspólne dzieło Teatru im. Juliusza Osterwy w Lublinie i Ośrodka Praktyk Teatralnych „Gardzienice”. To pierwsze tego typu przedsięwzięcie, które łączy pracę aktorów teatru repertuarowego z doświadczeniem aktorów, wykorzystujących nowatorskie praktyki teatralne. W spektaklu twórcy łączą różne światy: sacrum i profanum, codzienność z religijnością, to co współczesne, z tym co dawne. „Historyja” na scenie to także praca z językiem polskim. Daje twórcom pretekst i okazję do tego by o języku dyskutować, zmierzyć się z trudnością staropolszczyzny jednocześnie pokazując widzowi jej piękno i uniwersalizm.

Na scenie zespołowi aktorskiemu z Teatru im. J. Osterwy i „Gardzienic” towarzyszyć będzie muzyka „na żywo” wykonywana na instrumentach dawnych. Za oprawę muzyczną spektaklu odpowiada prof. Maria Pomianowska. Niezwykle ważną rolę w spektaklu odgrywają utwory wokalne i wokalno - instrumentalne, przeznaczone na głosy solowe oraz chór.

Spektakl można oglądać: 5 kwietnia, godz. 19:00, 6 kwietnia, godz. 20:00, 13 - 14  kwietnia, godz. 10:00 i 19:00, 15 kwietnia, godz. 19:00, 16 kwietnia, godz. 17:00 - spektakl dla seniorów.

Szczegóły są na stronie: teatrosterwy.pl