Infrastruktura i edukacja. Inwestycje gminy Głusk w 2024 roku

2024-01-11 15:19
Sesja Rady Gminy Głusk
Autor: Urząd Gminy Głusk Sesja Rady Gminy Głusk

Dochody samorządu to prawie 100 miliony złotych a wydatki przekroczyły już tę kwotę. Na tegoroczne inwestycje podlubelska gmina Głusk zaplanowała około 35,5 miliona złotych, to o 13 milionów więcej niż w ubiegłym roku.

- Budżet uchwaliliśmy jeszcze przed świętami Bożego Narodzenia 2023, 19 grudnia. Radni zapisali ponad 94,5 miliona złotych dochodów i prawie 105,5 miliona wydatków. Będziemy z tego realizować między innymi trzy zadania drogowe. To rozbudowa ul. Lipowej w Kalinówce wraz z budową chodnika i oświetlenia. Kolejne inwestycje w infrastrukturę to rozbudowa drogi Wilczopole Kolonia - Majdan Mętowski oraz wyczekiwana przez mieszkańców budowa chodnika przy ul. Chmielnej w Kalinówce - wylicza wójt gminy Głusk, Jacek Anasiewicz.

Kolejne poważne wydatki w planie inwestycyjnym na 2024 rok to dokończenie rozbudowy Szkoły Podstawowej w Prawiednikach. - Ta inwestycja powinna być gotowa a maju bieżącego roku. W Prawiednikach przybędzie 10 nowych sal lekcyjnych.Korzystając ze środków unijnych chcemy jako gmina również wybudować przedszkole w Wilczopolu-Kolonii na 150 miejsc. Chcemy również pozyskać środki na budowę przedszkola w Kalinówce. Tu chcemy zabezpieczyć 250 miejsc dla maluchów. Obserwujemy, że przybywa dzieci w szkołach na terenie naszej gminy. W przedszkolu Kalinówce w zeszłym roku musieliśmy odmówić przyjęcia 40 dzieci a w szkołach musieliśmy wprowadzić naukę zmianową stąd decyzje o inwestycjach w edukację - dodaje wójt gminy Głusk.

W ramach mniejszych zadań w tym roku pojawi się oświetlenie uliczne w rożnych częściach gminy oraz boiska w Kalinówce.