ITD w Lublinie rusza z akcją "Bezpieczny Autokar - Wakacje 2024" [AUDIO]

2024-06-20 15:58
Zdjęcie ilustracyjne
Autor: pixabay Zdjęcie ilustracyjne

Zajrzą pod maskę pojazdu by sprawdzić czy nie wycieka olej lub płyn hamulcowy oraz czy opony nie są łyse. Skontrolują czy kierowca jest wypoczęty i trzeźwy.

Inspektorzy z Wojewódzkiego Inspektoratu Transportu Drogowego w Lublinie przejrzą też papiery przewoźnika i osoby, która wsiądzie za kółko. Dopiero kiedy wszystko będzie w porządku do środka będą mogli wsiąść młodzi ludzie, którzy jadą na wakacyjny wypoczynek. Nie jest istotne czy to wyjazd do parku rozrywki w Polsce, inna wycieczka krajowa, kilka tysięcy kilometrów drogi za granicę czy krótka podróż do kina. Wszystko po to, by dzieci i młodzież bezpiecznie dojechały na letni wypoczynek. Warto przeznaczyć kilkanaście lub kilkadziesiąt minut by mieć spokojną głowę podczas często wielogodzinnej podróży naszych pociech na kolonie.

- Utworzyliśmy trzy punkty kontrolne przy naszych oddziałach w Lublinie, Zamościu i Międzyrzecu Podlaskim. Nie będą to tylko kontrole dotyczące czasu pracy kierowców. Chcielibyśmy też objąć nią kwestię stanu technicznego pojazdu, uprawnień kierowcy jego zdolności psychotechnicznych oraz badanie na zawartość alkoholu i narkotyków. Skontrolujemy również uprawnienia licencyjne, które w przypadku wykonywania tego rodzaju działalności są niezwykle istotne - mówi Paweł Gruszka, naczelnik Wydziału Inspekcji w Wojewódzkim Inspektoracie Transportu Drogowego w Lublinie.

- Mimo naszych działań i podwyższenia świadomości nie tylko kierowców ale i osób, które korzystają z tego typu transportu zdarzają się sytuacje kiedy pojazd nie odpowiada wymaganiom technicznym i nie zostaje dopuszczony do dalszej jazdy. Wówczas przewoźnik musi podstawić drugi, zastępczy autokar, który również poddawany jest kontroli. Kierowca zmęczony jest osobą o bardzo ograniczonych zdolnościach psycho-technicznych. Jest porównywany z osobą po użyciu alkoholu. Długa podróż jest nużąca i powoduje zmęczenie całego organizmu. Musimy zadbać aby kierowca był w jak najlepszej formie, to może my zagwarantować odpoczynek. Daty wyjazdów znane są z dużym wyprzedzeniem. Zatem pakując się pamiętajmy aby wcześniej zadzwonić i zgłosić autokar do kontroli - apeluje Paweł Gruszka.

Listę miejsc, gdzie inspektorzy będą przeprowadzali kontrole, ich zakres i numery telefonów do oddziałów Inspekcji są na stronie witd.lublin.pl. To czy autokar ma ważne badanie techniczne i ubezpieczenie może sprawdzić każdy, wystarczy wejść na stronę bezpiecznyautobus.gov.pl i wpisać numer rejestracyjny pojazdu. Usługa jest też dostępna w aplikacji mObywatel.

Rozmowa z Pawłem Gruszką z ITD w Lublinie o akcji "Bezpieczny Autokar - Wakacje 2024". Posłuchaj: