Jak biegać latem - radzi trener lekkiej atletyki [AUDIO]

2024-06-18 17:22
Zdjęcie ilustracyjne
Autor: pixabay Zdjęcie ilustracyjne

​Podstawą jest nawadnianie, dobrze jest też biegać w naturalnym i zacienionym terenie, idealny do tego jest las. Latem, a zwłaszcza w trakcie upałów, trzeba biegać z głową.

Nawet jeśli najbliższe zawody biegowe są po wakacjach, to butów do biegania, czy stroju nie warto chować do szafy. Musimy jednak chronić się przed słońcem i dobrze szacować swoje możliwości w połączeniu z wysoką temperaturą powietrza. O czym pamiętać biegając o tej porze roku? - Powinniśmy często próbować biegać o tej porze i przyzwyczajać nasz organizm do biegania w takich temperaturach. Należy odpowiednio ubrać się do takiego biegu i koniecznie pamiętajmy o nawadnianiu organizmu. On sam szybko powie nam "stop" jeśli będziemy słabo nawodnieni - radzi trener lekkoatletyczny i dyrektor zawodów biegowych w Lublinie, Piotr Kitliński.

- Jeśli chce nam się bardzo pić, to oznacza, że troszeczkę spóźniliśmy się. Nie należy też pić dużymi ilościami, tylko na przykład 250 ml co jakiś czas. Zawsze polecam, niezależnie od temperatury las, jako miejsce idealne do biegania. Tam przy wysokich temperaturach las czy park powoduje inną naszą dyspozycję do biegania, inne jest powietrze oraz wilgotność. Przy wysokiej temperaturze i mocno świecącym słońcu lepiej biegać w czapce. Dodatkowo wodą można schłodzić sobie kark i zmoczyć włosy - dodaje Piotr Kitliński.

Ekspert przypomina również, że wybrać się na bieganie warto rano lub wieczorem, gdy słupki rtęci nie sięgają jeszcze lub już 30-stej kreski.​

Rozmowa z Piotrem Kitlińskim o tym jak biegać latem. Posłuchaj: