Jak pomóc psom w czasie upałów? [AUDIO]

2025-07-02 17:01
Zdjęcie ilustracyjne
Autor: pixabay Zdjęcie ilustracyjne

​Cień na zewnątrz, chłodne pomieszczenie w domu i woda w misce w nieograniczonych ilościach. Upały są dokuczliwe również dla zwierząt, zarówno tych trzymanych w domu i biegających po posesji.

Co zrobić, żeby nasi czworonożni przyjaciele dobrze poradzili sobie przy temperaturze 30 stopni i więcej? - Wybierajmy poranek lub wieczór jako porę spaceru i przede wszystkim obserwujmy nasze zwierzę w upalny dzień, bo są pewne objawy, które powinny wzbudzić nasz niepokój - radzi Aleksandra Bartacz z jednego ze sklepów zoologicznych w Lublinie. - Przede wszystkim powinniśmy patrzeć na te nasze zwierzaki i zwracać uwagę na to, jak one się czują w tych temperaturach. Zapewnijmy im chłodne miejsce, dostęp do świeżej wody, trzeba wymieniać tą wodę, dbać o to nawodnienie, nawet przemycając tą wodę w posiłkach. Na przykład dolewając troszkę wody do mokrej karmy, wybierać też mokre karmy, bo one też mają wyższą wilgotność, co za tym idzie, wpływają na nawodnienie. Nie spacerować w południe po pełnym słońcu, tylko raczej wybierać takie pory wczesnoranne, późnoczorne, kiedy jest już chłodniej lub jeszcze chłodniej - dodaje.

W jaki sposób zwierzę zakomunikuje nam, że jest mu za gorąco? - Zwykle jest to obniżona aktywność, zdecydowanie więcej leniuchowania, szukania tej ochłody. Kładzenie się na płytkach na przykład, które są chłodne. Psiaki będą się chłodzić poprzez właśnie kładzenie się na zimnych miejscach brzuszkiem, wzmożone ziajanie. To wszystko są takie sygnały informujące, że psu jest gorąco. W związku z tym możemy sięgać po takie Nawet proste rozwiązania jak postawmy psu wiatrak w domu, odpalmy klimatyzację jeśli możemy, jeśli mamy - mówi Aleksandra Bartacz. Jak możemy pomóc psu, który biega po działce, posesji? - Cień, woda w misce zawsze stale chłodna, nie zimna, ale chłodna, wymieniana regularnie też. Jeżeli mamy możliwość i psiak lubi, postawmy mu basen, taki niski, typowo dla psiaków basen, żeby ten psiak mógł się tam schłodzić, wejść sobie w momencie, kiedy będzie czuł taką potrzebę, to też fajnie pomoże mu uporać się z tymi upałami.Pies na plaży lub nad jeziorem. - Jeżeli nasz psiak lubi wskakiwać do wody, kąpać się w morzu, w jeziorze i wybiera to sam, jak najbardziej niech się pluska. Jak nie ma tutaj żadnych przeciwwskazań. Warto też pamiętać, jeśli zabieramy psa na plażę, dość często takie widoki można spotkać. Stawiajmy parasolkę temu psu. Niech on ma ten cień zapewniony. My chcemy się posmażyć na słonku. Pies się nie opali - zaznacza. Czy zwierzę też mogą dopaść dolegliwości takie jak udar słoneczny? - Jak najbardziej, każde lato to zazwyczaj są przypadki u lekarzy weterynarii psów z udarem, przegrzaniem ciepłym, więc też trzeba zwracać na to uwagę. I jeżeli zaobserwujemy jakiekolwiek objawy świadczące o udarze, czyli apatia, odwodnienie, co widać też bardzo szybko po śluzówkach, przesuszona jama ustna, silne dyszenie, omdlenia, wymioty, to wszystko świadczy o przegrzaniu. Nie czekamy, tylko pędzimy szybko do lekarza weterynarii. W międzyczasie możemy pomóc psu schłodzić się. Natomiast też robimy to z głową. Nie wylewamy na niego wiadra zimnej wody. Nie przykrywamy całego psa zimnym ręcznikiem, bo to też tylko zatrzyma ciepło. Możemy zwilżyć mu łapy, brzuszek chłodną, ale też nie lodowatą wodą. Jak najszybciej jedziemy do lekarza weterynarii, bo udar jest śmiertelnie niebezpieczny. Uszkadza też mózg, wątrobę, więc to są takie sprawy, których nie powinniśmy bagatelizować - doradza Aleksandra Bartacz.

Rozmowa z Aleksandrą Bartacz, ekspertką ds. psów. Posłuchaj:
Video Player is loading.
Czas 0:00
Czas trwania 0:00
Loaded: 0%
Stream Type LIVE
Pozostały czas 0:00
Â
1x
    • Chapters
    • descriptions off, selected
    • subtitles off, selected