Jak zachęcić młodych do trenowania i pójścia w ślady mistrzów?

2024-04-10 13:51
Debata: Przyszłość Lubelskiego Sportu
Autor: Fundacja im. Tomasza Wójtowicza Debata: Przyszłość Lubelskiego Sportu

Co zrobić, by utrzymać lub powiększyć sukcesy lubelskich sportowców w kraju i za granicą? Nad tym zastanawiali się uczestnicy "Debaty: Przyszłość Lubelskiego Sportu".

Co zrobić by zachęcić najmłodszych do trenowania różnych dyscyplin. O tym dyskutowali trenerzy, działacze klubów oraz związków sportowych nad Bystrzycą. Spotkanie w muzeum "Centrum Historii Sportu w Lublinie" było pierwszą od lat okazją, by środowisko sportowe wymieniło się doświadczeniami i opiniami.

- Myślę, że kierunek, który obraliśmy kilkanaście lat temu był trafiony i powinniśmy go kontynuować i rozwijać. Chcemy by środowisko podpowiedziało nam, gdzie my, jako miasto możemy jeszcze mocniej zaangażować się, żeby zapewnić następców w sporcie profesjonalnym. Chodzi o to, by dzieci i młodzież szła w tym kierunku. Reagujemy kiedy trzeba i chcemy dowiedzieć się, jakie problemy są spójne dla wielu środowisk, tak, by móc na nie skutecznie odpowiedzieć - mówi Beata Stepaniuk-Kuśmierzak, zastępca prezydenta Lublina do spraw kultury, sportu i partycypacji.

​- Wśród spraw do omówienia jest na pewno dostępność boisk, stadionów czy basenów, nie bez znaczenia są też środki przeznaczane na sport czy szkoleniu dzieci i młodzieży, ilość tematów jest szeroka - wyjaśnia Paweł Markiewicz, prezes Fundacji imienia Tomasza Wójtowicza. - Sport dzieci i młodzieży to kluczowe zagadnienie, z którymi mierzą się większe i mniejsze miasta. Chodzi o promowanie aktywności sportowej u najmłodszych i nie da się tego inaczej zrobić niż przez promocję spektakularnych sukcesów sportowych. Musimy łączyć pasję i te kwestie przyziemne, jak chociażby finanse - dodaje.

Debata pod tytułem" Przyszłość Lubelskiego Sportu" była ostatnią "zmianą" Lubelskiej Sztafety Olimpijskiej - Paryż 2024.​ Był to cykl spotkań największych gwiazd lubelskiego olimpizmu z najmłodszymi, uczniami lubelskich szkół. Uczestnicy igrzysk i innych zawodów opowiadali o swojej przygodzie ze sportem ale przeprowadza razem z dziećmi treningi i zdradzali tajniki drogi do medalu Mistrzostw Świata i olimpiad.