Kamienica Celejowska ponownie otwarta dla zwiedzających

2022-05-19 8:57
Kamienica Celejowska w Kazimierzu Dolnym
Autor: Muzeum Nadwiślańskie w Kazimierzu Dolnym Kamienica Celejowska

To jeden z najpiękniejszych budynków w Kazimierzu Dolnym. Po trwającym cztery lata remoncie otwarta została Kamienica Celejowska. Jest jednym z 6. oddziałów Muzeum Nadwiślańskiego. Zwiedzający mogą zobaczyć tu wystawę poświęconą artystycznej historii nadwiślańskiego miasteczka.

Kamienica Celejowska to jeden z 6 oddziałów Muzeum Nadwiślańskiego w Kazimierzu Dolnym. Przez ostatnie ponad 4 lata była niedostępna dla zwiedzających. Z uwagi na przeprowadzany remont kamienica została zamknięta z końcem 2017 roku. Wszystkie działania zostały podjęte w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko - „Remont konserwatorski i modernizacja ekspozycji w wybranych zabytkowych obiektach Muzeum Nadwiślańskiego w Kazimierzu Dolnym”. Jednak zamknięta kamienica już dzisiaj to przeszłość! Od połowy maja wróciła w pełni do życia miasteczka i czeka na nowych turystów.

Jest to niewątpliwie jeden z najpiękniejszych budynków, jakie spotkamy w Kazimierzu Dolnym. Kamienica została zbudowana w XVII wieku i należała do kupca – Bartłomieja Celeja. Swoim stylem nawiązuje do budowli Santi Gucciego – np. kaplicy Batorego na Wawelu.

Obecnie wystawa w Kamienicy została poświęcona historii kolonii artystycznej w Kazimierzu Dolnym. Na parterze znajduje się hologram opowiadający dzieje Kazimierza Dolnego. Projekcja holograficzna jest ciekawym uzupełnieniem tego co zobaczymy na wystawie. Może być zarówno zaproszeniem na górę, jak i ciekawym podsumowaniem tego co można zobaczyć na piętrze.

Pierwsze pieto to aż sześć sal, gdzie chronologicznie poprzez dzieła sztuki, zdjęcia oraz dokumenty prezentowane jest życie artystyczne Kazimierza Dolnego. A jak wiadomo, tworzyli je czołowi polscy malarze, którzy właśnie w tym miasteczku założyli kolonię artystyczną. Pierwsza sala to początki artystyczne Kazimierza, czasy kiedy bywali w nim Zygmunt Vogel, czy Jan Feliks Piwarski.

Druga sala opowiada o początkach wyjazdów plenerowych do miasteczka organizowanych przez warszawską Szkołę Sztuk Pięknych. Zobaczymy tam prace Ferdynanda Ruszczyca, czy Władysława Ślewińskiego, który jako pierwsi przywieźli do Kazimierza swoich studentów. Jednak z pewnością trzonem tej wystawy są prace malarzy skupionych wokół Tadeusza Pruszkowskiego i Władysława Skoczylasa.

Kolejne sale zostały poświęcone tematyce związanej z malarzami żydowskimi, którzy stanowili niewątpliwie ważną grupę przedwojennych artystów, którzy tworzyli kolonię. Zapoznamy się również z pracami artystów polskiej awangardy, czy artystów związanych z tym miejscem od lat 50. XX wieku do dnia dzisiejszego. Dodatkowo na parterze odbywają się wystawy czasowe, które tematyczne dopełniają wystawę stałą. Kamienica Celejowska dostępna jest dla zwiedzających codziennie w godzinach od 10:00 – 17:00.