KAS: 37 kg cennego bursztynu na granicy w Zosinie

2023-03-22 14:12
BURSZTYN - właściwości lecznicze. Jak powstaje bursztyn?
Autor: Getty Images

Funkcjonariusze lubelskiej Krajowej Administracji Skarbowej (KAS) udaremnili na granicy w Zosinie przemyt 37 kg nieobrobionego bursztynu. Jego rynkową wartość oszacowano na blisko pół mln zł.

Bursztyn próbował nielegalnie wwieźć do Polski obywatel Ukrainy. Na nieoszlifowane bryły bursztynu funkcjonariusze Służby Celno-Skarbowej z Zosina natrafili w trakcie kontroli samochodu osobowego, którym kierował mieszkaniec Ukrainy.

Mężczyzna ukrył bursztyn pod kołem zapasowym, w siedzeniach oraz w boczkach bagażnika. Ze skrytek pojazdu funkcjonariusze wydobyli w sumie 302 bryły – w tym niektóre o wadze nawet 500 g. Rynkowa wartość bursztynu może sięgać nawet pół mln złotych. Funkcjonariusze zajęli przemycany towar, a przeciwko obywatelowi Ukrainy wszczęli postępowanie karne skarbowe. Na poczet grożącej kary mężczyzna wpłacił 25 tys. zł – mówi Michał Deruś, rzecznik prasowy KAS w Lublinie.

Na granicy tak piękne bryły kopalnej żywicy trafiają się niezwykle rzadko. Zazwyczaj przemycany jest drobny, nieoszlifowany bursztyn.

Przemyt i nielegalna sprzedaż bursztynu to wymierne straty nie tylko dla budżetu państwa. Tracą na tym też uczciwi przedsiębiorcy, którzy legalnie zajmują się handlem i obróbką bursztynu. W tym roku jest to pierwszy tak duży przemyt udaremniony przez funkcjonariuszy Służby Celno-Skarbowej na przejściach granicznych w woj. lubelskim.

Źródło: KAS Lublin