KAS: Identyfikacja wyłudzeń skarbowych w firmach składających „0” deklaracje VAT

2023-03-23 14:15
KAS prowadzi kontrole 0 deklaracji VAT
Autor: Krajowa Administracja Skarbowa KAS prowadzi kontrole "0" deklaracji VAT

Lubelska Krajowa Administracja Skarbowa (KAS) skontrolowała 5 firm składających „0” deklaracje VAT. Szef KAS zablokował 2,6 mln zł na rachunkach bankowych spółek.

Analitycy Lubelskiego Urzędu Celno-Skarbowego (LUCS) przeanalizowali transakcje wybranych przedsiębiorców składających „0” deklaracje VAT za okres VI – XII 2022 roku i wykazali, że otrzymują oni płatności na rachunki bankowe za faktury VAT. Okazało się, że podatnicy unikali płacenia podatku od towarów i usług, bo nie deklarowali VAT do wpłaty, pomimo wystawianych faktur.

Przeszukaliśmy biura i mieszkania prywatne na terenie województw mazowieckiego, małopolskiego i kujawsko-pomorskiego. Zabezpieczyliśmy papierową i elektroniczną dokumentację księgową. Analiza dokumentacji potwierdziła jednoznacznie przypuszczenia analityków. Szef KAS zablokował 2,6 mln zł na rachunkach bankowych spółek. Środki te pozwoliły na pokrycie większości zobowiązania podatkowego, które zostało oszacowane na 3,7 mln zł. Wobec przedsiębiorców wszczęto kontrole celno-skarbowe i postępowania przygotowawcze – wyjaśnia Michał Deruś, rzecznik prasowy KAS w Lublinie.

W działaniach uczestniczyli pracownicy i funkcjonariusze zajmujący się zwalczaniem przestępczości podatkowej.

Działania realizowane były w ramach procedury STIR, umożliwiającej Szefowi Krajowej Administracji Skarbowej (Szef KAS) dokonywanie blokad środków na rachunkach bankowych podejrzanych podmiotów.

STIR to narzędzie analityczne Ministerstwa Finansów, które służy do skuteczniejszej walki z przestępczością podatkową i pozwala przeciwdziałać wykorzystywaniu sektora finansowego do wyłudzeń skarbowych. Blokada rachunków zapobiega transferom środków pochodzącym z wyłudzeń i może trwać 72 godziny, z opcją przedłużenia o trzy miesiące po spełnieniu ściśle określonych warunków.