Kolędy Polskich Pokoleń w lubelskich świątyniach

2024-01-24 16:54
 Kolędy Polskich Pokoleń' 2024  - plakat wydarzenia
Autor: mat. organizatora Kolędy Polskich Pokoleń' 2024 - plakat wydarzenia

Najpiękniejsze polskie kolędy i pastorałki będzie można jeszcze usłyszeć podczas specjalnych koncertów w Lublinie, Krasnobrodzie oraz Chełmie. Tegoroczna edycja projektu wystartowała 21 stycznia w Kraśniku i potrwa do 2 lutego.

"Kolędy Polskich Pokoleń" to nowatorski projekt artystyczny i edukacyjny, którego celem jest ukazanie piękna polskich kolęd i pastorałek wraz z popularyzacją wiedzy o dziejach Polski, o losach wielu pokoleń Polaków. Idea projektu zakłada zaangażowanie zespołów w wykonanie koncertów, jakie są blisko związane, z miejscami w jakich odbędą się koncerty, w ten sposób wzmacniając cenne inicjatywy lokalne.

Koncerty odbywają się w pięknych oraz symbolicznych przestrzeniach kościołów. Ich wykonawcami są zespoły wokalne od lat środowiskowo związane ściśle z największymi ośrodkami miejskimi Lubelszczyzny.

W ramach projektu pierwszy z koncertów odbył się w Kraśniku 21 stycznia w Kościele p.w Matki Bożej Bolesnej, o godzinie 19:00. Wystąpił Good News Voices i gościnnie Gabi Gąsior.

Świdnik Gospel Choir działający pod skrzydłami Miejskiego Ośrodka Kultury zaprasza w ramach inicjatywy „Kolędy Polskich Pokoleń” na koncert w Lublinie 27 stycznia, o godz. 19:00 w parafii pw. św. Andrzeja Boboli.

Koncert zespołu Krasnobrodzki Gospel, odbędzie się w niedzielę 28 stycznia o godzinie 18.00 w kościele Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny w Krasnobrodzie.

Ostatni z cyklu koncertów odbędzie się w Chełmie. W Sanktuarium Maryjnym na Górze Chełmskiej, 2 lutego o godzinie 19.00 zaśpiewa Chadek Gospel Choir i gościnnie Dominika Sitarczuk.

Wstęp na wszystkie koncerty jest bezpłatny.

Kolekcję utworów projektu wypełnią kolędy i pastorałki w niezwykłych i specjalnie przygotowanych aranżacjach, w opracowaniach takich mistrzów i producentów jak: Grzegorz Urban, Filip Siejka, Piotr Nazaruk, Wojciech Gąsior, Grzegorz Głuch. Przepięknym harmoniom chóralnym będą towarzyszyć oryginalne pomysły instrumentalne.

Głównym pomysłodawcą projektu jest Grzegorz Głuch - kompozytor, autor tekstów, producent muzyczny, jeden z najbardziej rozpoznawalnych i doświadczonych twórców oraz animatorów muzyki gospel ostatnich trzydziestu lat. Absolwent historii KUL, humanista, autor niezwykłych projektów muzycznych. Inicjator rozlicznych przedsięwzięć, pracujący zarówno z największymi postaciami polskiej sceny jak i amatorami, szczerze szukającymi muzycznej pasji. Emocjonalnie związany z Lublinem oraz Lubelszczyzną, gdzie często lokalizuje swe działania artystyczne. Jest założycielem, dyrygentem i liderem Gospel Rain, czołowej polskiej grupy wokalnej. Wraz z Gospel Rain współpracował i koncertował z wieloma znakomitymi artystami, między innymi z Golec uOrkiestra, Pectus, Olgą Szomańską, Natalią Kukulską, Beatą Bednarz, Kasią Dereń, Pectus, Kubą Badachem, Mieczysławem Szcześniakiem, Piotrem Cugowskim i Krzysztofem Cugowskim.

Organizatorzy zwracają się jeszcze z apelem o pomoc w specjalnej zbiórce:

- Chcemy w czasie naszej trasy prosić wszystkich o wsparcie na leczenie trzynastoletniej Wiktorii, jak choruje na Mózgowe Porażenie Dziecięce pod postacią niedowładu spastycznego kończyn dolnych, przez co nigdy nie zaczęła samodzielnie chodzić. U Wiktorii stwierdzono również uszkodzenie nerwów wzrokowych, astygmatyzm i duże niedowidzenie. Pomimo swoich zaburzeń, Wiktoria jest pogodną, rozgadaną i bardzo otwartą na ludzi dziewczynką. Kocha muzykę, uwielbia śpiewać i grać na pianinie i na ukulele ze swoją starszą siostrą. Gorąco prosimy wszystkich o wsparcie. Podczas koncertów będziemy zbierać środki do puszek, ale także zachęcać do wpłat na konto Fundacji zajmującej się wsparciem leczenia Wiktorii.

Projekt jest realizowany dzięki wsparciu finansowemu partnera strategicznego Województwa Lubelskiego w ramach programu „Warto być Polakiem".

Patronat Honorowy -  Ks. Arcybiskup Stanisław Budzik - Metropolita Lubelski.

Patronat medialny nad koncertami ma Radio Plus Lublin.