"Królowa Śniegu" w lubelskim Teatrze Andersena

Królowa Śniegu - plakat przedstawienia
Autor: Teatr Andersena w Lublinie Królowa Śniegu - plakat przedstawienia

To opowieść o dziewczynce, która przemierzyła cały świat, aby ocalić swojego przyjaciela. Spektakl jest kolejną premierą Teatru Andersena w tym sezonie. Przedstawienie ma być pretekstem, żeby zajrzeć w głąb siebie.

Będzie to trzeci spektakl w reżyserii Dyrektora Teatru Andersena – Krzysztofa Rzączyńskiego, klasyka baśni H. Ch. Andersena KRÓLOWA ŚNIEGU dedykowany dzieciom od 8 roku życia, a także młodzieży i dorosłym. Krzysztof Rzączyński wyreżyserował już w Teatrze Andersena dwa spektakle: Podwójne życie Weroniki na motywach scenariusza Kieślowskiego i Piesiewicza oraz Pippi Långstrump Astrid Lindgren.

Królowa Śniegu to opowieść o dziewczynce, która przemierzyła cały świat, aby ocalić swojego przyjaciela. Bohaterka pokonuje kolejne kręgi wtajemniczenia, aby na końcu odkryć, że przebyła drogę nie tylko do przodu, ale również w głąb siebie, że stała się dojrzałą kobietą. Przekonuje się, iż warunkiem wolności, jest wierność sobie oraz miłość.

Królowa Śniegu nie jest tylko opowieścią o dojrzewaniu. W losach Kaja ukazany zostaje mechanizm uwodzenia człowieka, olśniewania go, emocjonalnej manipulacji. Królowa ma władzę nad chłopcem opartą na rozbudzonej w nim fascynacji iluzoryczną doskonałością. Czy istnieje naprawdę? Zły troll z kolei, do którego odniesień można szukać również współcześnie, konstruuje krzywe zwierciadło, które zniekształca wszystko co jest ładne, a co brzydkie, zohydza jeszcze bardziej. Ch. Andersen pisał tę baśń w niespokojnych czasach, stąd zapewne tyle w niej niepewności i lęku przed złem, tak bardzo rezonujących w naszej trudnej i niepokojącej rzeczywistości.

Premiera „Królowej Śniegu” 27 maja o godzinie 17.00. Szczegóły na stronie Teatru Andersena w Lublinie.

źródło: Teatr Andersena w Lublinie