KUL - bezpłatny pokaz filmu o Prymasie Wyszyńskim
Przedstawia historię internowania i pokazuje niezwykle owocny okres w życiu Prymasa Stefana Wyszyńskiego. Film w reżyserii Macieja Wójcika: „Jako w niebie, tak i w Komańczy" będzie można zobaczyć bezpłatnie na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. Obraz przybliża czas kiedy narodziła się potrzeba zawierzenia Polski Matce Bożej i złożenia Jasnogórskich Ślubów Narodu Polskiego.
Katolickie Stowarzyszenie „Civitas Christiana” oraz Centrum Myśli Prymasa Wyszyńskiego zapraszają 15 lutego na bezpłatny pokaz filmu „Jako w niebie, tak i w Komańczy”. Projekcje odbędą się o godz. 12.00 oraz 17.00 w Kolegium Jana Pawła II, aula C-1031. Pokaz będzie połączony ze spotkaniem i rozmową z producentem filmu Bogdanem Miszczakiem.
„Jako w niebie, tak i w Komańczy” to dokument fabularyzowany przedstawiający historię internowania prymasa Stefana Wyszyńskiego w Komańczy. Położony w tej miejscowości klasztor Sióstr Nazaretanek był miejscem uwięzienia przywódcy polskiego Kościoła od 29 października 1955 roku do 28 października 1956 roku. Zgodnie z zamysłem władz komunistycznych klasztor miał stać się miejscem zupełnej izolacji Prymasa od świata zewnętrznego i pozbawić go możliwości wpływu na katolickie społeczeństwo. Tak jednak się nie stało, to właśnie w Komańczy powstały Jasnogórskie Śluby Narodu Polskiego oraz Wielka Nowenna Tysiąclecia, przygotowujące Polskę do obchodów 1000-lecia chrztu.
Scenariusz filmu został oparty na historycznych materiałach archiwalnych, wspomnieniach siostry Bogumiły oraz pamiętnikach samego Prymasa Wyszyńskiego. W rolę prymasa wciela się Marek Kalita, w filmie występują również Jerzy Trela i Aleksandra Popławska. Reżyserem filmu jest Maciej Wójcik.
Prymas Wyszyński był absolwentem i wykładowcą KUL, w latach 1924-1929 studiował prawo kanoniczne. Studia zakończył doktoratem na podstawie pracy „Prawa rodziny, Kościoła i państwa do szkoły”. Jako biskup lubelski (1946-48) był wykładowcą uniwersytetu i jego wielkim kanclerzem. Przyczynił się do powstania Wydziału Filozofii Chrześcijańskiej, z jego inicjatywy Episkopat Polski powierzył KUL zadanie opracowania Encyklopedii Katolickiej. Przewodząc polskiemu Kościołowi w trudnych latach komunizmu jako prymas pozostał protektorem i dobroczyńcą KUL, to dzięki jego opiece uniwersytet przetrwał najtrudniejszy okres swojej historii.