KUL: Magnolie - kwitnące drzewa, które łączą pokolenia [AUDIO]

2024-04-11 15:12

Magnolie to jedne z najpiękniejszych drzew kwitnących właściwie już na początku wiosny. Zanim po zimowym śnie rozwiną na dobre liście i zaczną w pełni nowy sezon wegetacyjny, pokrywają się całe kwiatami, tworząc przy tym spektakularny widok. Od kilkudziesięciu lat – co roku na Dziedzińcu KUL na wiosnę można podziwiać właśnie tak pięknie rozkwitające kwiaty magnolii.

Magnolie w okresie kwitnięcia przy okazji tworzą piękne tło dla wiosennych sesji fotograficznych. Rozpoczął się II etap remontu Gmach Głównego KUL. Częściowo prace dotyczą także dziedzińca, na terenie którego od wielu lat rosną i kwitną przepiękne magnolie, które są znakiem rozpoznawczym KUL. Nie oznacza to jednak, że podczas przebudowy klimatyczny uniwersytecki dziedziniec na stałe zostanie zamknięty.

Jest to jedno z miejsc chętnie odwiedzanych między innymi przez absolwentów KUL, którzy tutaj przypominają sobie czas studiów. Atrakcją są magnolie posadzone 40 lat temu przez uczelnianego ogrodnika. Właśnie trwa ich krótki czas kwitnienia. Z relacji naszych pracowników, którzy dbają o piękno tego miejsca wiemy, że magnolie zostały posadzone w latach 1983-85. Stały się KULtową ozdobą wiosennego dziedzińca – informuje Monika Stojowska, zastępca rzecznika prasowego KUL.

Magnolia to rodzaj drzew lub krzewów dorastających do wysokości 15-20 m. Roślina rośnie dziko w Azji Wschodniej oraz Ameryce Północnej. W Polsce jako rośliny ozdobne uprawiane są gatunki mrozoodporne. Magnolia charakteryzuje się pięknymi, dużymi kwiatami, które kwitną wiosną jeszcze przed rozwojem liści.

Magnolie rosnące w Polsce najczęściej występują w formie drzew ale też rozłożystych krzewów, dorastających do 5 metrów wysokości. Cechą charakterystyczną odmian krzewiastych jest to, że rozgałęziają się nisko nad ziemią, przez co tworzą fantastyczne tło dla zdjęć.​

Najpopularniejszym i najchętniej wykorzystywanym w medycynie od tysięcy lat gatunkiem magnolii jest magnolia lekarska ( Magnolia officinalis). Surowcem zielarskim jest głównie kora magnolii, ale także jej kwiaty, które są jadalne.

Z Moniką Stojowską, z-cą rzecznika KUL o fenomenie KUL-owskich magnolii i planowanych zmianach w przestrzeni KUL rozmawiała Małgorzata Oroń – POSŁUCHAJ!

M. Stojowska: Magnolie na Dziedzińcu KUL łączą pokolenia