Kurs ceremoniarza – ruszyły zapisy

2022-08-29 15:15
Kurs ceremoniarza w Archidiecezji lubelskiej
Autor: Liturgiczna Służba Ołtarza AL Kurs ceremoniarza w Archidiecezji lubelskiej

Duszpasterstwo Liturgicznej Służby Ołtarza Archidiecezji Lubelskiej organizuje kurs dla kandydatów na ceremoniarzy parafialnych i animatorów służby liturgicznej.

W kursie mogą uczestniczyć lektorzy od VIII klasy podstawowej wzwyż. Spotkania będą odbywały się w 6. turnusach weekendowych.

Chcemy także podjąć formację duchową kandydatów na ceremoniarzy. Każdy kandydat musi posiadać wypełniony formularz z opinią Księdza opiekuna oraz zgodą Księdza Proboszcza. Kurs będzie trwał kilka miesięcy i jest adresowany do starszych ministrantów i lektorów z parafii na terenie naszej archidiecezji. Są to chłopcy, którzy w Liturgicznej Służbie Ołtarza są już jakiś czas, a my w parafiach chcemy wyłonić liderów – mówi ks. Marcin Grzesiak, archidiecezjalny duszpasterz ministrantów i lektorów.

Kurs ceremoniarza to m.in. formacja duchowo-liturgiczna. Po ukończeniu tego kursu ceremoniarz w swojej parafii będzie najbliższym współpracownikiem duszpasterza przy organizacji różnych czynności liturgicznych związanych z konkretną uroczystością czy sprawowaniem Mszy świętej.

Przy natłoku różnych obowiązków jakie księża mają w swoich parafiach, myślę, że potrzebują takiej pomocy. Ale myślę także, że jest to taki sygnał synodu, który właśnie trwa w Kościele. Dzięki niemu po raz kolejny jest podkreślana myśl, że osoby świeckie, w tym ministranci i lektorzy, są bardzo potrzebni i mają wielki wpływ na życie parafii. Stąd rola ceremoniarza jest rolą bardzo ważną. W trakcie kursu stawiamy duży akcent na formację, dlatego nie prowadzimy tego kursu formą weekendową, ale jest to kurs, który składa się z 6. turnusów – dodaje ks. M. Grzesiak.

Szacunkowo w Archidiecezji lubelskiej we wszystkich parafiach jest ok. 150. ceremoniarzy. Ich zadaniem jest nie tylko wspieranie swojej parafii, ale także dawanie świadectwa na zewnątrz i zaangażowanie się w życie liturgiczne i duchowe archidiecezji.

W tym roku ceremoniarze bardzo mocno byli zaangażowani w duże wydarzenie jakim był SMAL w Garbowie. W duszpasterstwie Liturgicznej Służby Ołtarza chcemy ich też ze sobą integrować. Jest taka grupa ceremoniarzy, którzy można powiedzieć, że stanowią taki „trzon” zarządzania duszpasterstwa diecezjalnego ministrantów i lektorów – dodaje ks. M. Grzesiak.

Zakończenie kursu i błogosławieństwo do pełnienia funkcji ceremoniarza przewidziane jest w ramach Archidiecezjalnej Pielgrzymki Służby Liturgicznej do Wąwolnicy (24.06.2023r.).

Zgłoszenia należy przesyłać do 30.09.2022 r. na adres: lso.duszpasterstwo.lublin@gmail.com z dopiskiem „KURS CEREMONIARZA”.

Więcej informacji na stronie Liturgicznej Służby Ołtarza Archidiecezji lubelskiej.