Lubelska KAS zatrzymała ponad 1,2 tys. szt. podróbek

2023-03-13 15:51
Podróbki towarów zatrzymane przez funkcjonariuszy lubelskiej KAS
Autor: Krajowa Administracja Skarbowa Podróbki towarów zatrzymane przez funkcjonariuszy lubelskiej KAS

Ponad 1,2 tys. towarów z podrobionymi znakami towarowymi zajęli funkcjonariusze lubelskiej Służby Celno-Skarbowej. To wynik kontroli przeprowadzonych na przejściu granicznym w Dorohusku oraz w jednym ze sklepów w Łęcznej. Wśród zatrzymanych towarów są m.in. kosmetyki i zabawki dla dzieci.

Funkcjonariusze Służby Celno-Skarbowej z Lublina i policjanci z Łęcznej prowadzili wspólne kontrole ukierunkowane na ochronę własności intelektualnej i przemysłowej. W jednym ze sklepów w Łęcznej, wśród oferowanych do sprzedaży towarów, natrafili na podróbki.

Były to m.in. zabawki dla dzieci, perfumy, artykuły przemysłowe (smary, kleje), artykuły pirotechniczne i ubrania. W sumie blisko tysiąc sztuk towarów jedynie udających towary markowe. Uwagę kontrolujących zwróciła m.in. niska cena towarów i słaba jakość wykonania, która znacząco odbiegała od standardów produktów oryginalnych. Właściciel sklepu przyznał się do handlu podróbkami – informuje Michał Deruś, rzecznik prasowy KASw Lublinie.

Za wprowadzanie do obrotu podrabianych towarów, gdy osoba uczyniła sobie z tego stałe źródło dochodów, grozi kara pozbawienia wolności od 6 miesięcy do 5 lat.

Podczas kontroli prowadzonej na drogowym przejściu granicznym w Dorohusku funkcjonariusze Służby Celno-Skarbowej ujawnili hurtowe ilości towarów, które opatrzone były znakami towarowymi znanych światowych firm.

To m.in. paski, torebki, plecaki, portfele oraz testery perfum – łącznie ponad 220 szt. Funkcjonariusze znaleźli je w schowku konstrukcyjnym naczepy. Istnieje duże prawdopodobieństwo, że są to towary podrobione. Do ich własności przyznał się kierowca ciężarówki. W związku z przemytem przeciwko mężczyźnie wszczęta została sprawa karna skarbowa – dodaje M. Deruś.

KAS wspiera uczciwych przedsiębiorców, dba o prawa twórców oraz chroni konsumentów. Wielokrotnie badania laboratoryjne potwierdzały, że zatrzymane przez funkcjonariuszy podróbki nie spełniały norm jakości i mogły być niebezpieczne dla zdrowia użytkowników.