Zbliża się Lubelska Wiosna Organowa [AUDIO]

2024-04-22 21:58
Lubelska Wiosna Organowa - plakat
Autor: mat. organizatora Lubelska Wiosna Organowa - plakat

To okazja do posłuchania muzyki klasycznej, sakralnej i brzmienia zabytkowych organów. Pod koniec kwietnia rozpocznie się V Lubelska Wiosna Organowa. Cykl niedzielnych, bezpłatnych koncertów w Archikatedrze Lubelskiej potrwa do 26 maja.

Muzyczne spotkania rozpoczną się w niedziele 28 kwietnia i potrwają w archikatedrze lubelskiej do 26 maja  Celem koncertów jest przybliżenie publiczności piękna muzyki organowej w wykonaniu najlepszych artystów z Polski. To już 5. edycja wydarzenia. Na czterech koncertach usłyszmy doświadczonych instrumentalistów oraz chór.

Pierwszy koncert odbędzie się 28 kwietnia. Wystąpi Paweł Moszkowicz z Warszawy. Naukę gry na organach rozpoczął w Państwowej Szkole Muzycznej II stopnia w Rzeszowie, w klasie organów dr. Tomasza Zająca. Jest również absolwentem klasy organów prof. Magdaleny Czajki, prof. Józefa Serafina i dr. Jarosława Wróblewskiego w Uniwersytecie Muzycznym im. Fryderyka Chopina w Warszawie. Obecnie zgłębia tajniki improwizacji organowej pod kierunkiem dr. Michała Markuszewskiego.

Uczestniczył w wielu międzynarodowych kursach interpretacji muzyki organowej i improwizacji w Polsce i za granicą. Jest założycielem i prezesem Fundacji Promocji Kultury i Sztuki im. Józefa Elsnera, która zajmuje się organizacją koncertów muzyki klasycznej oraz szeroko rozumianą popularyzacją sztuki wśród lokalnej społeczności.

Od października 2012 roku pełni funkcję organisty parafii Św. Rodziny na Zaciszu w Warszawie.

W czasie drugiego koncertu, 5 maja, za kontuarem zasiądzie Jan Bokszczanin z Warszawy.

Ukończył studia w Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie w klasie prof. Joachima Grubicha. Był także stypendystą doktoranckim w University of North Texas, gdzie studiował pod kierunkiem prof. Jesse E. Eschbacha.

Koncertuje w większości krajów Europy i Azji oraz USA. Nagrał ponad dwadzieścia płyt CD z muzyką organową dla renomowanych wytwórni płytowych. W 2012 roku nakładem wydawnictwa POLIHYMNIA ukazała się jego monografia: "Główne tendencje rosyjskiej i radzieckiej muzyki organowej". Jest aktywnym organizatorem życia muzycznego jako dyrektor artystyczny Legionowskiego Festiwalu Muzyki Kameralnej i Organowej, Praskiego Festiwalu Muzyki Kameralnej i Organowej oraz Lubaczowskiego Festiwalu Muzyki Kameralnej i Organowej.

Prowadzi klasę organów w białostockiej filii Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina. Jest także prezesem Stowarzyszenia ARS LIBERATA. W 2019 roku został odznaczony przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego honorową odznaką „Zasłużony dla Kultury Polskiej”.

Trzeci koncert został zaplanowany na 19 maja. Jego wykonawcą będzie Bogdan Narloch z Koszalina.

Ukończył Akademię Muzyczną w Gdańsku w klasie organów prof. Leona Batora. Od wielu lat pełni funkcję dyrektora Międzynarodowego Festiwalu Organowego w Koszalinie oraz Festiwalu Muzyki Organowej i Kameralnej w Słupsku. Jest profesorem w Akademii Sztuki w Szczecinie, prowadzi również klasę organów w Zespole Państwowych Szkół Muzycznych w Koszalinie.

Jego aktywna działalność koncertowa obejmuje recitale solowe, muzykę kameralną i koncerty z orkiestrami. W swoim dorobku ma także wiele nagrań płytowych. Zajmuje się działalnością związaną z badaniami i ochroną historycznych organów na Pomorzu, współpracując z Urzędem Ochrony Zabytków.

Za swoją działalność został odznaczony m.in. brązowym medalem Zasłużony Kulturze Gloria Artis, nagrodą Pro Arte Marszałka Województwa Zachodniopomorskiego oraz nagrodą Koszaliński Orzeł w dziedzinie KULTURA. W 2021 roku otrzymał Krzyż Pro Ecclesia et Pontifice, przyznany przez papieża Franciszka.

Koncert finałowy odbędzie się 26 maja. W czasie jego trwania zaprezentuje się Chór Akademicki Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego pod dyrekcją Grzegorza Pecki, a przy organach będzie zasiadał Stanisław Maryjewski.

Chór Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II powstał w 1921 r. Każdego roku daje kilkadziesiąt koncertów w Lublinie oraz w innych miastach w kraju i za granicą. Trwałym śladem jego dorobku artystycznego są wydane w Polsce, Belgii, Włoszech, Szwajcarii, USA i Kanadzie kasety i płyty kompaktowe.

Repertuar zespołu obejmuje utwory wokalne oraz wokalno - instrumentalne kompozytorów polskich i obcych od renesansu do współczesności, a także wielkie formy oratoryjno - kantatowe. Chór jest członkiem Polskiego Związku Chórów i Orkiestr, Europejskiego Stowarzyszenia Chórów – Europa Cantat i Międzynarodowej Federacji Muzyki Chóralnej. Jego dyrygentem i kierownikiem artystycznym od 1998 r. jest Grzegorz Pecka.

Grzegorz Pecka ukończył studia muzykologiczne i organy w Instytucie Muzykologii KUL oraz dyrygenturę chóralną w Akademii Muzycznej w Bydgoszczy. Jest kierownikiem Katedry Dydaktyki Muzycznej IM KUL. Zajmuje się reedycją i opracowaniem do wykonania dzieł wokalno - instrumentalnych kompozytorów polskich XVIII i XIX w. Uczestniczył w kilkudziesięciu festiwalach i konkursach chóralnych w Polsce, Europie i na świecie.

W jego repertuarze znajduje się wiele utworów wokalnych oraz wokalno - instrumentalnych od renesansu do współczesności. Współpracuje z Orkiestrą Symfoniczną Filharmonii Lubelskiej i Orkiestrą Trybunału Koronnego w Lublinie, wykonując dzieła oratoryjno - kantatowe. Za działalność artystyczną otrzymał szereg nagród i wyróżnień.

Stanisław Maryjewski ukończył Państwową Szkołę Muzyczną II w klasie organów dr Jadwigi Kowalskiej oraz Instytut Muzykologii na Wydziale Teologii KUL w klasie organów specjalnych prof. Jarosława Wróblewskiego.

Kształcił się również na Wydziale Fortepianu, Klawesynu i Organów w klasie organów tego samego pedagoga na Uniwersytecie Muzycznym im. Fryderyka Chopina w Warszawie. Jest pierwszym organistą Archikatedry Lubelskiej, członkiem Komisji ds. Muzyki Kościelnej oraz wykładowcą Studium Organistowskiego w Lublinie.

Ma w swoim repertuarze utwory od muzyki dawnej po współczesność. Ze szczególnym upodobaniem wykonuje literaturę francuską i polską przełomu XIX i XX w. oraz improwizacje. Nagrał kilkadziesiąt płyt z muzyką organową. Dokonał wielu premierowych nagrań utworów organowych polskich kompozytorów. Koncertuje w ośrodkach muzycznych w kraju i za granicą.

Początek wszystkich koncertów o godzinie 18.00. Wstęp jest wolny. Dostępna będzie także transmisja koncertów na kanale YouTube archikatedry: archikatedra.kuria.lublin.pl

Projekt jest finansowany przez Urząd Miasta Lublin. Organizatorem jest Parafia Archikatedralna. Dyrektorem Artystycznym jest Stanisław Maryjewski, a koordynatorem projektu Ewa Szałek.

Patronem wydarzenia jest Radio Plus Lublin.

Lubelska Wiosna Organowa 2024 - rozmowa: