Lubelskie - 300 plus na finiszu. Ostatni dzwonek dla rodziców

2022-11-28 15:42 Anna Opasiak
Lubelskie - 300 plus na finiszu. Ostatni dzwonek dla rodziców
Autor: zdjęcie ilustracyjne

Zostały tylko trzy dni. Z końcem listopada mija termin na składanie wniosków o 300 plus. Świadczenie przyznaje ZUS w ramach programu "Dobry start".

Pieniądze są przeznaczone na wyprawkę szkolną. Można je dostać na każde uczące się dziecko w wieku od 7 do 20 lat, a w przypadku osób z niepełnosprawnościami - do 24 lat.

- W ramach programu rodzice - bez względu na dochody - jednorazowo otrzymają na dziecko 300 zł. Pieniądze mogą wydać, np. na zakup podręczników, zeszytów i sprzętów potrzebnych uczniom do edukacji - mówi Maciej Raszewski z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w Lublinie.

Jak dotąd w województwie lubelskim Zakład Ubezpieczeń Społecznych wypłacił około 237 tysięcy świadczeń na ponad 71 mln zł. Teraz rozpatruje następne dokumenty.

- Zainteresowanie jest duże. W naszym regionie wnioski o świadczenie z programu "Dobry start" złożono już dla ponad 241 tysięcy dzieci, czyli prawie dla 100 procent uprawnionych. Pozostali mają czas do końca listopada - wyjaśnia Raszewski.

Wniosek może złożyć matka lub ojciec dziecka, ale też jego opiekun prawny lub faktyczny. Wszystkich obowiązuje forma elektroniczna.

- Wnioski można składać przez bankowość elektroniczną, PUE ZUS, przez portal Emp@tia lub przez nową aplikację mobilną mZUS - zaznacza nasz rozmówca.

Pieniądze z programu "Dobry start" ZUS wypłaca na konto bankowe wskazane we wniosku.