Lubelskie - blisko 300 pożarów sadzy w kominie od początku sezonu grzewczego

2024-01-04 13:03
Pożar sadzy w kominie
Autor: KPPSP w Sierpcu Pożar sadzy w kominie

Pożar sadzy w kominie bywa tragiczny w skutkach. Może skończyć się zajęciem ogniem całego poddasza, a nawet domu. Strażacy przypominają o regularnym czyszczeniu przewodów kominowych. Warto zaprosić kominiarza, zanim potrzebny będzie strażak.

Od października 2023 roku, czyli początku sezonu grzewczego w województwie lubelskim odnotowano 287 pożarów sadzy przewodach kominowych. W zdarzeniach poszkodowane zostały 4 osoby, które uległy podtruciu i poparzeniu - informuje kapitan Tomasz Stachyra, rzecznik Lubelskiego Komendanta Wojewódzkiego Państwowej Straży Pożarnej.

Spalanie w piecu mokrego drewna, płyt wiórowych, śmieci i odpadów komunalnych oraz elementów z tworzywa sztucznego i gumy skutkuje odkładaniem się wewnątrz przewodu kominowego sadzy, czyli pozostałości z niepełnego spalania tychże materiałów stałych. W wyniku ich nagromadzenia może dojść do zapalania się sadzy w kominie.

Pożar sadzy to zjawisko, któremu towarzyszy bardzo głośny szum, spowodowany trwającą gwałtowną reakcją spalania w przewodzie. Często z komina wydobywają się również strzelające iskrami płomienie ognia oraz wydobywa się ciemny dym. Pożarowi sadzy towarzyszy bardzo wysoka temperatura, przekraczająca 1000°C, mogąca doprowadzić do rozszczelnienia się komina, co w konsekwencji może być przyczyną zapalenia się elementów konstrukcji budynku, znajdujących się w pobliżu przewodu kominowego.

W przypadku zaistnienia pożaru sadzy należy: niezwłocznie powiadomić straż pożarną, wygasić ogień w urządzeniu grzewczym, zamknąć dopływ powietrza do komina od dołu i o ile to możliwe od góry.

Do palącego się komina nie wolno wlewać wody, gdyż może to doprowadzić do jego rozerwania i rozprzestrzenienia się pożaru na cały budynek.

Aby ugasić palącą się sadzę zaleca się wsypanie do wlotu komina soli kuchennej lub piasku. Gdy to nie przynosi skutku można użyć gaśnicy proszkowej, podając prąd proszku przez wyczystkę w dolnej części komina.

Czyszczenie komina powinno być wykonywane regularnie, przynajmniej cztery razy w roku. To wymóg, który na właścicielach domów jednorodzinnych kładzie rozporządzenie ministra spraw wewnętrznych i administracji.

źródło: gov.pl/kppsp-sierpc