Lubelskie - blisko 7,5 tysiąca ukraińskich uczniów

2022-06-02 9:10
Lubelskie - blisko 7,5 tysiąca ukraińskich uczniów
Autor: zdjęcie ilustracyjne

W szkołach Lubelszczyzny przybyło ukraińskich dzieci. Najwięcej uczy się ich w Lublinie, Chełmie i Zamościu.

Aktualnie w placówkach oświatowych Lubelszczyzny naukę pobiera blisko 7,5 tysiąca małych Ukraińców. Głównie uczą się w szkołach podstawowych.

- W szkołach regionu jest obecnie 7383 dzieci z Ukrainy. Większość, bo ponad 5 tysięcy, uczęszcza do szkół podstawowych - podaje rzecznik Kuratorium Oświaty w Lublinie, Jolanta Misiak.

Z danych lubelskiego Kuratorium Oświaty wynika, że sporo jest też maluchów. Do przedszkoli w regionie trafiło już 1399 małych Ukraińców.

- Do szkół chodzą też starsi uczniowie. W liceach województwa naukę pobiera 389 uczniów z Ukrainy, a w technikach 66 - dodaje Misiak.

Podała też, że aktualnie najwięcej dzieci uczęszcza do szkół w Lublinie, Chełmie i Zamościu. Ta tendencja utrzymuje się zresztą od początku.

- Przyjeżdżające kobiety z dziećmi poszukują lokum przede wszystkim w dużych ośrodkach miejskich. Tu jest po prostu więcej możliwości znalezienia zatrudnienia - wyjaśnia.

Obecnie w regionie działa 146 oddziałów przygotowawczych dla dzieci z Ukrainy.

- W szkołach podstawowych na ten moment jest 100 oddziałów przygotowawczych, w technikach zorganizowano 36 oddziałów, a w liceach 10 - mówi rzeczniczka lubelskiego Kuratorium.

W Lubelskiem ostatniej doby do Polski wjechało ponad 9 tysięcy Ukraińców. Od wybuchu wojny granicę w regionie przekroczyło ponad 2 mln obywateli Ukrainy.