Lubelskie - Bogdanka trafi w państwowe ręce. Jest list intencyjny

2022-06-18 13:39
Lubelskie - Bogdanka
Autor: LW Bogdanka

Skarb Państwa nabędzie większościowy pakiet akcji lubelskiej kopalni Bogdanka. Dziś w tej sprawie został podpisany list intencyjny ze spółką Enea.

Podpisane porozumienie rozpoczyna działania zmierzające do nabycia przez państwo akcji spółki. Ma na tym zyskać cała polska energetyka.

- Bezpieczeństwo energetyczne to jeden z elementów suwerenności każdego państwa - mówił dziś w Bogdance wicepremier i minister aktywów państwowych, Jacek Sasin.

Jak zaznaczył - podpisany dziś list intencyjny zainicjuje działania zmierzające do podpisania umowy z Eneą. Koncern ma obecnie prawie 65 procent udziałów w Bogdance.

- Dzięki przejęciu akcji Skarb Państwa stanie się dominującym podmiotem właścicielskim Lubelskiego Węgla Bogdanka. Zyska na tym bezpieczeństwo energetyczne, bo w dalszym ciągu naszym fundamentem jest energetyka oparta na górnictwie - mówił Sasin.

Obecny na miejscu prezes zarządu Enei, Paweł Majewski ocenił, że transakcja jest korzystna dla wszystkich stron.

- Dla Skarbu Państwa, bo zwiększa kontrolę nad aktywem wydobywczym w kraju. Dla grupy Enea, bo zdobywa środki na rozwój zielonej transformacji i dla Bogdanki, bo zyskuje akcjonariusza najbardziej wiarygodnego w postaci Skarbu Państwa - zaznaczył.

Prezes Bogdanki, Artur Wasil dodał, że przed kopalnią stoi teraz wiele wyzwań i szans.

- Bogdanka rozumie potrzebę transformacji wewnątrz polskiej energetyki. Tak długo, jak będzie w Polsce potrzebny węgiel energetyczny, będziemy go dostarczać na rynek krajowy - powiedział.

Lubelski Węgiel Bogdanka jest jednym z producentów węgla kamiennego w Polsce. Wydobywa surowiec stosowany do produkcji energii elektrycznej, cieplnej i produkcji cementu.