Lubelskie - bon turystyczny tylko w te wakacje

2022-07-12 12:11
Lubelskie - bon turystyczny tylko w te wakacje
Autor: ZUS

To już ostatnie miesiące z bonem turystycznym. ZUS przypomina... Kto jeszcze nie wykorzystał świadczenia, to może to zrobić tylko do września.

Z turystycznego bonu warto skorzystać, bo daje on rodzicom sporo uprawnień. Można nim zapłacić za wypoczynek dzieci realizowany w Polsce.

- Chodzi o usługi hotelarskie lub imprezy turystyczne przygotowane przez podmioty z listy Polskiej Organizacji Turystycznej - mówi rzecznik ZUS Lublin, Małgorzata Korba.

Z analiz Zakładu Ubezpieczeń Społecznych wynika, że do tej pory rodzice najwięcej płacili bonami korzystając z wypoczynku dzieci w górach i nad morzem.

- W Małopolsce zostawili prawie 0,5 mld zł w formie bonów, a na Pomorzu ponad 400 mln zł. Z kolei do lubelskich firm trafiło 55,5 mln zł - wyjaśnia Korba.

Bon na jedno dziecko wynosi 500 zł, a u dziecka z orzeczoną niepełnosprawnością - 1000 zł. Przed zapłatą trzeba go aktywować w Platformie Usług Elektronicznych ZUS.

- Bon jest powiązany z prawem do świadczenia 500+, dlatego zakładka do jego aktywacji znajduje się na profilu PUE tego rodzica, który pobiera świadczenie. Jest jeszcze jeden warunek. Bon przysługuje na dzieci, które urodziły się do końca 2021 roku - zaznacza rzeczniczka lubelskiego oddziału ZUS.

Na Lubelszczyźnie do tej pory bony uruchomiło trzy czwarte uprawnionych, czyli 76 procent rodziców. Zrealizowali oni transakcje na kwotę ponad 107 mln zł.

- W sumie mieszkańcom Lubelskiego przysługuje prawie 224 tysięcy bonów. Na ich wykorzystanie uprawnieni mają czas do końca września - przypomina Korba.

W sprawie wykorzystania bonów ZUS uruchomił specjalną infolinię. Konsultanci są dostępni pod numerem: 22 11 22 111. Pytania można wysyłać także mailem: bon@zus.pl.