Lubelskie - burze i 111 interwencji strażaków [AUDIO]

2024-06-11 7:11
Lubelskie - burze i 111 interwencji strażaków
Autor: PSP

To była intensywna walka ze skutkami burz. Strażacy z Lubelszczyzny mieli ogrom pracy. Po wczorajszej nawałnicy przyjęli ponad 100 zgłoszeń.

Interwencje strażaków dotyczyły przede wszystkich połamanych drzew, ale też podtopień. Łącznie przyjęli 111 zgłoszeń z całego regionu.

- Odnotowaliśmy w sumie 111 zdarzeń, z czego 38 dotyczyło połamanych drzew, 70 - pompowań, a 3 zdarzenia dotyczyły uszkodzenia dachów na budynkach mieszkalnych. Na szczęście nie były to wielkie uszkodzenia. Zostały naprawione, a mieszkańcy powrócili do swoich domów - mówi oficer dyżurny Komendy Wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej w Lublinie, Jan Janczak.

Po ostatnich opadach synoptycy wydali też ostrzeżenie hydrologiczne. Objęły zlewnie Wieprza, po ujście Bystrzycy oraz Bugu, po ujście Krzny.

- W obszarach występowania opadów burzowych, na mniejszych rzekach oraz w zlewniach zurbanizowanych, mogą wystąpić gwałtowne wzrosty poziomu wody. W zlewniach kontrolowanych, w przypadku wystąpienia szczególnie intensywnych opadów, istnieje możliwość przekroczenia stanów ostrzegawczych - informują synoptycy z Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej.

Dziś na Lubelszczyźnie poprawa pogody. Dzień będzie ze słońcem, choć opady jeszcze wystąpią. Mają pojawić się w końcówce dnia.

Anna Opasiak

Mówi Jan Janczak - oficer dyżurny KW PSP Lublin