Lubelskie - ceremonia pogrzebowa ofiar wybuchu w Przewodowie

2022-11-18 13:27
Lubelskie - ceremonia pogrzebowa ofiar wybuchu w Przewodowie
Autor: LUW

Pogrzeby ofiar z Przewodowa odbędą się w weekend. Obie uroczystości mają mieć państwowy charakter. Rodziny ofiar apelują o uszanowanie ich prywatności​.

Jedna z ofiar tragicznego zdarzenia zostanie pochowana w sobotę, a druga - w niedzielę. Nabożeństwa będą zamknięte dla mediów.

- Zgodnie z wolą rodzin uroczystości w kościele i na cmentarzu oraz trasa przemarszu konduktu pogrzebowego odbędą się bez udziału mediów, a także osób spoza grona rodziny, przyjaciół i współpracowników - informuje rzecznik lubelskiego wojewody, Agnieszka Strzępka.

Pogrzeb Bogusława W. został zaplanowany na sobotę, natomiast w niedzielę ma się odbyć pochówek Bogdana C. Uroczystości będą mieć charakter państwowy, ale zachowają prywatny wymiar.

- Apeluję do wszystkich redakcji, aby uszanować ból rodzin i bliskich ofiar, zapewnić im intymność w przeżywaniu ceremonii i nie czynić z pogrzebu wydarzenia medialnego - podkreśla w komunikacie lubelski wojewoda, Lech Sprawka.

O uszanowanie uczuć rodzin ofiar apeluje również prezydent Polski, Andrzej Duda. Mówił o tym podczas czwartkowej wizyty w Przewodowie.

- Prosiłbym o uszanowanie prywatności i o uszanowanie tych uroczystości pogrzebowych jako uroczystości prywatnych. Rodziny bardzo o to proszą, chcą pożegnać się ze swoimi najbliższymi w spokoju - powiedział prezydent Andrzej Duda.

Obydwaj mężczyźni zginęli we wtorek podczas wybuchu rakiety. Pocisk uderzył od strony ukraińskiej i trafił w miejscową suszarnię zbóż.

- Obecnie na miejscu, gdzie spadła rakieta wciąż trwają czynności postępowania. Być może będą one trwały jeszcze przez kilkadziesiąt godzin, bo śledczy nadal wydobywają szczątki rakiety i zbierają ślady na miejscu zdarzenia - mówił prezydent.

A dziś do Przewodowa przyjechali także przedstawiciele ukraińskich służb mundurowych. W asyście policji udali się na miejsce, w którym we wtorek eksplodowała rakieta.