Lubelskie: Dobro jest w każdym z nas! Służba Więzienna w akcjach charytatywnych

2022-12-06 10:55

Wielkimi krokami zbliża się magiczny czas świąt, czas kiedy każdy szczególnie chce przekazać dobro, ofiarować komuś prezent, darować uśmiech. Funkcjonariusze i pracownicy cywilni z jednostek penitencjarnych okręgu lubelskiego już po raz kolejny aktywnie angażują się w szereg akcji pomocowych.

Z hasłem w sercu- WALCZYLI DLA NAS, ZAWALCZMY DLA NICH! Służba Więzienna i osadzeni wspierają XII edycję Bożonarodzeniowej „Paczki dla Bohatera”.

Rękodzieła wykonane przez skazanych z naszych jednostek z Zakładu Karnego w Chełmie, Żytkowicach, Zamościu, Opolu Lubelskim, a także  Aresztu Śledczego w Krasnymstawie i Lublinie trafiły na licytację Bazarek "Paczka dla Bohatera", której celem jest sfinansowanie przygotowania i dystrybucji świątecznych paczek m.in dla weteranów i kombatantów II wojny światowej. Można tam nabyć gliniane anioły, obrazy, wyroby z wikliny, piękne rzeźby. maskotki z włóczki, bobki choinkowe, a nawet miody z naszych pasiek – mówi kpt. Edyta Radczuk, oficer prasowy Dyrektora Okręgowego Służby Więziennej w Lublinie.

https://www.facebook.com/paczkadlabohatera/posts/pfbid074wFJLxnbQHejZ5Ez6AXaTqxQJ2HjU7odDSd2DrBSmv6LkNoKd5fJiEDaK1i9iPAl?notif_id=1670161681307516&notif_t=story_reshare&ref=notif

Zakład Karny w Chełmie w ramach akcji Ministerstwa Sprawiedliwości i Służby Więziennej pod hasłem #ResortSprawiedliwościPomaga przekazał przedstawicielom Stowarzyszenia Motocyklistów Chełmskich Niedźwiedzie Wschodu (wśród których są również nasi funkcjonariusze) kartki świąteczne wykonane przez skazanych, które wraz z innymi podarunkami zostały zawiezione wychowankom Domu Małych Dzieci, Chełmskiego Centrum Pomocy Dziecku i Rodzinie oraz pacjentom chełmskiego szpitala.

Kartki zostały wykonane w ramach programu resocjalizacji realizowanego przez Oddział Terapeutyczny dla skazanych z niepsychotycznymi zaburzeniami psychicznymi lub upośledzonych umysłowo chełmskiej jednostki penitencjarnej. Osadzeni wiedząc, że przygotowują upominki, które następnie trafią do różnych miejsc oferujących pomoc dzieciom chętnie angażują się w tego typu inicjatywy. Uczą się współpracy, nabierają nowych umiejętności, czują się potrzebni – dodaje kpt. E. Radczuk.

https://sw.gov.pl/aktualnosc/zaklad-karny-w-chelmie-motomikolaje-w-zakladzie-karnym

Na pomaganie „nakręca” się także Zakład Karny w Hrubieszowie. Kilkanaście worków plastikowych nakrętek zostało przekazanych na rzecz Hospicjum Santa Galla w Łabuńkach Pierwszych.

Nakrętki przeznaczone będą na zakup sprzętu medycznego, który będzie służył w hospicjum. Ten niewielki kawałek plastiku, niby nic wielkiego, a konsekwentnie zbierany, może wiele zdziałać. Doskonale wiedzą o tym funkcjonariusze oraz osadzeni z Zakładu Karnego w Żytkowicach, którzy zbierali plastikowe nakrętki, aby pomóc niepełnosprawnemu dziecku. Kadra tej jednostki nie zapomina także o dzieciach z rodzinnego domu dziecka – dodaje kpt. E. Radczuk.

https://sw.gov.pl/aktualnosc/zaklad-karny-w-hrubieszowie-nakreceni-na-pomaganie

https://sw.gov.pl/aktualnosc/Nakr%C4%99tka%20dla%20Olinka

Funkcjonariusze z Zakładu Karnego w Opolu Lubelskim przekazali Schronisku dla Bezdomnych Zwierząt w Puławach wykonane przez osadzonych maty węchowe, jak również koce oraz karmę zakupioną za zebrane wśród załogi jednostki pieniądze.

https://sw.gov.pl/aktualnosc/zaklad-karny-w-opolu-lubelskim-pomagamy-naszym-czworonoznym-przyjaciolom

Przed osadzonymi i funkcjonariuszami SW jeszcze Mikołajkowa akcja charytatywna dla Pieczy Zastępczej i Wspierania Rodzin w Zamościu z aktywnym uczestnictwem kadry Zakładu Karnego w Zamościu. Załoga jednostki, a także osadzeni zorganizowali zbiórkę słodyczy i innych produktów spożywczych, które zostaną przeznaczone na mikołajowe prezenty dla dzieci, którymi zajmuje się zamojska piecz zastępcza.