Lubelskie - eksplozja w Zakładach Azotowych "Puławy" [AUDIO]

2024-06-25 7:10
Lubelskie - eksplozja w Zakładach Azotowych Puławy
Autor: zdjęcie ilustracyjne/East News

Trwa wyjaśnianie przyczyn eksplozji w puławskich Zakładach Azotowych. Wskutek zdarzenia dwie osoby zostały poparzone.

Do wybuchu doszło wczoraj wieczorem na linii produkcyjnej amoniaku. W działaniach ratowniczych brały udział służby zakładowe, a także, m.in. straż pożarna i pogotowie.

- Do eksplozji doszło na terenie Zakładów Azotowych "Puławy". Nasza akcja objęła zabezpieczenia miejsca zdarzenia i zabezpieczenia miejsca lądowania śmigłowca ratowniczego. W wypadku dwie osoby zostały ranne - mówi dyżurny wojewódzkiej straży pożarnej w Lublinie, mł. bryg. Sylwester Wójcik.

Jak podają Zakłady Azotowe "Puławy" - aktualnie trwa wyjaśnianie przyczyn wypadku. Wszystko wskazuje na to, że nie doszło do uszkodzeń aparatów na instalacji​.

- Na instalacji przygotowania gazu w Zakładzie Amoniaku Grupy Azoty Puławy, w trakcie uruchamiania podgrzewacza, doszło do wypadku, w wyniku którego poparzeniu uległo dwóch pracowników Spółki. Jeden w cięższym stanie został przetransportowany śmigłowcem LPR do szpitala specjalistycznego w Łęcznej, drugi z lżejszymi obrażeniami, został opatrzony ambulatoryjnie i przetransportowany do szpitala w Dęblinie. Pierwsze oględziny miejsca zdarzenia wskazują, że nie doszło do uszkodzeń aparatów na instalacji. Wszystkie niezbędne służby zostały powiadomione. Trwa wyjaśnianie przyczyn zaistniałego zdarzenia - informuje rzecznik Grupy Azoty, Monika Darnobyt.

Zakłady Azotowe "Puławy" specjalizują się w produkcji nawozów azotowych. Są jednym z największych na świecie producentów melaminy. Pracuje tam ponad 3,5 tys. osób.

Anna Opasiak

Mówi mł. bryg. Sylwester Wójcik z KW PSP Lublin