Lubelskie - Escapetruck w walce z handlem ludźmi [AUDIO]

2024-05-22 12:28
Lubelskie - Escapetruck w walce z handlem ludźmi
Autor: KWP Lublin

Edukacyjny Escapetruck przyjedzie na Lubelszczyznę. To pojazd zagadek z interaktywną grą. W specjalnie wyposażonej ciężarówce Policja i Straż Graniczna będą edukować na temat współczesnych zagrożeń związanych z handlem ludźmi.

Escapetruck, to holenderski projekt edukacyjny. Policja i Straż Graniczna realizują go z Ambasadą Królestwa Niderlandów w Polsce i z Centrum Badań nad Handlem Ludźmi.

- Celem jest podnoszenie świadomości społecznej na temat zjawiska handlu ludźmi, w szczególności pracy przymusowej i wykorzystywania seksualnego. Policjanci przy wsparciu Straży Granicznej, z wykorzystaniem specjalnie przygotowanego escaperoomu, będą edukować mieszkańców na temat przeciwdziałania tego typu zagrożeniom - mówi mł. asp. Małgorzata Skowrońska z Komendy Wojewódzkiej Policji w Lublinie.

Już w najbliższy weekend Escapetruck zawita do Lublina, a w następnych dniach do Białej Podlaskiej, Chełma i Świdnika. Policja zaprasza na spotkania osoby, które ukończyły 16 lat.

- Podczas gry wszyscy chętni będą mogli zmierzyć się z przygotowanymi zadaniami. Będzie trzeba wydostać się z ciężarówki, rozwiązując interaktywne zadania i łamiąc szyfry. To wyzwanie pomoże zrozumieć, z jakim dramatem mierzą się osoby, które padły ofiarą handlu ludźmi. Ponadto uczestnicy poznają prawdziwe historie ofiar tego procederu, a obecni na miejscu policjanci udzielą informacji na temat zagrożeń, sposobów i mechanizmów działania przestępców oraz skutków handlu ludźmi - dodaje mł. asp. Skowrońska.

Escapetruck będzie jeździć po Lubelszczyźnie od 25 do 29 maja. Zaparkuje w następujących miastach:

Lublin, Hala Sportowo-Widowiskowa GLOBUS - 25 i 26 maja

Biała Podlaska, Plac Wolności - 27 maja

Chełm, parking górny przy Miejskim Ośrodku Sportu i Rekreacji - 28 maja

Świdnik, Pumptrack - 29 maja

Anna Opasiak

Mówi mł. asp. Małgorzata Skowrońska z Komendy Wojewódzkiej Policji w Lublinie