Lubelskie - Fundacja Dzieło Nowego Tysiąclecia i drugi nabór wniosków

2024-02-21 12:43
Lubelskie - Fundacja Dzieło Nowego Tysiąclecia i drugi nabór wniosków
Autor: zdjęcie organizatora

Są nowe środki dla młodych katolików. Na Lubelszczyźnie znów można składać wnioski o stypendia Fundacji Dzieło Nowego Tysiąclecia.

Z pomocy Fundacji Dzieło Nowego Tysiąclecia może skorzystać uzdolniona młodzież z małych miejscowości. Na składanie wniosków ma czas do 25 lutego.

- To drugi nabór wniosków, bo pierwszy mieliśmy na przełomie roku. Przyznaliśmy 9 stypendiów dla młodzieży z naszego regionu. Teraz pojawiły się nowe fundusze, co pozwala kolejnym, minimum dwóm osobom przyznać środki z funduszu stypendialnego - mówi koordynator Fundacji Dzieło Nowego Tysiąclecia w archidiecezji lubelskiej, ks. Mateusz Wójcik.

Z pomocy Fundacji mogą korzystać uczniowie od VII klasy szkoły podstawowej do zakończenia nauki w szkole ponadpodstawowej. Obowiązują ich określone warunki.

- Pierwszym kryterium jest dochód na jedną osobę z gospodarstwie domowym. Nie może przekraczać 0,7 najniższego wynagrodzenia brutto, a obecnie jest to kwota 2520 złotych. Pod uwagę bierzemy też średnią ocen ucznia. Nie może być niższa niż 4,8 w szkole podstawowej i 4,5 w szkole średniej. Patrzymy też na zaangażowanie w życie wspólnoty Kościoła, z tego względu, że stypendium Fundacji Dzieło Nowego Tysiąclecia to są nie tylko pieniądze co miesiąc, ale również formacja - podkreśla ks. Wójcik.

Duchowny podkreśla też, że stypendyści Fundacji są objęci specjalnym programem edukacyjno-wychowawczym. Obejmuje on spotkania tematyczne i obozy wakacyjne.

- To są wspaniali ludzie. Sami też często mówią, że rozwój swoich pasji zawdzięczają dzięki pieniądzom z Fundacji. Trzeba przy tym pamiętać, że są to środki przyznawane między innymi dzięki życzliwości ofiarodawców zbiórki organizowanej w ramach obchodów Dnia Papieskiego. Zachęcam do składania wniosków o stypendia, bo nawet jeśli teraz ktoś nie uzyska stypendium, to nie wykluczone, że będzie trzecie rozdanie - dodaje koordynator Fundacji Dzieło Nowego Tysiąclecia w archidiecezji lubelskiej.

Szczegóły są dostępne na stronie Fundacji: dzielo.pl.

Anna Opasiak

Rozmowa Anny Opasiak z koordynatorem Fundacji Dzieło Nowego Tysiąclecia w archidiecezji lubelskiej, ks. Mateuszem Wójcikiem