Lubelskie Jadłodzielnie czekają na nadmiar świątecznego jedzenia

2023-04-11 12:46
Jadłodzielnia w Lublinie
Autor: ZS Jadłodzielnia w Lublinie

To miejsca, gdzie każdy może podzielić się żywnością. Jadłodzielenie działają w wielu lubelskich miastach i służą wszystkim potrzebującym. Do lodówek i na półki trafić mogą również nadwyżki jedzenia z naszych świątecznych stołów. Ważne, żeby były świeże i odpowiednio zapakowane.

Jadłodzielnia w Lublinie mieści się na skraju targowiska przy alei Tysiąclecia. Punkt czynny jest w czasie działania targu, codziennie, oprócz niedziel. Od godziny 7.00 do 17.00 od poniedziałku do piątku i w soboty od 7.00 do 15.00. Wypisany regulamin informuje, że można tu zostawiać m.in. pieczywo, warzywa, owoce, nabiał, suche produkty typu kasza, mąka, ryż, konserwy. Zasada Jadłodzielni jest prosta: jak ktoś ma nadmiar żywności, to ją tu przynosi, a jak ktoś potrzebuje żywości, to po prostu ją bierze. Jest to punkt samoobsługowy.

Osoby, które chcą podzielić się jedzeniem powinny nie zapomnieć napisać daty kiedy jedzenie było zrobione, lub kiedy mija termin ważności, oraz proponować tylko jedzenie zdatne do spożycia, nie zepsute.

Jak podaje GUS, badania przeprowadzone w Polsce pokazują, że rocznie marnowanych jest w naszym kraju niemal 5 mln ton żywności, z tego 60 proc. bezpośrednio przypada na konsumentów. Najczęściej do kosza trafiają: pieczywo, owoce, wędliny i warzywa. Powodem jest przeważnie przegapienie terminu ważności, zła jakość produktów, ale też kupowanie ilości większej, niż faktycznie potrzeba.

Oprócz Jadłodzielni na targowisku przy al. Tysiąclecia w Lublinie, takie punkty funkcjonują również w Puławach przy głównym wejściu do Hali Targowej przy ul. Piaskowej, w Chełmie na targowisku przy ul. ks. Popiełuszki, w Kraśniku przed wejściem do Urzędu Miasta i Zamościu przy kościele pw. św. Brata Alberta. ​Pamiętajmy, żeby do jadłodzielni przynosić tylko żywność nadającą się do spożycia i produkty, które nie przekroczyły terminu przydatności.