Lubelskie - kolejny krok GDDKiA do realizacji S12 [AUDIO]

2024-04-12 13:27
Lubelskie - kolejny krok GDDKiA do realizacji S12
Autor: GDDKiA

Usprawni przejazd w stronę Ukrainy. Następny fragment S12 coraz bliżej realizacji. Nowy krok w tej sprawie podjął lubelski oddział Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad.

Nowy odcinek to kwestia czasu. Aktualnie lubelski oddział GDDKiA złożył u wojewody wniosek w sprawie wydania decyzji o zezwolenie na realizację inwestycji.

- Chodzi o blisko 10-kilometrowy fragment na trasie: Piaski-Dorohucza. Wykona go firma Intercor za niespełna 358 mln zł. Odcinek będzie przebiegać nowym korytarzem przez gminy Trawniki oraz Piaski. Zaczynać będzie się na istniejącym węźle Piaski Wschód, który zostanie rozbudowany w ramach planowanej budowy drogi S17 Piaski - Łopiennik. Trasa S12 początkowo przebiegać będzie po północnej stronie obecnej DK12, następnie przetnie ją i od południa ominie Biskupice. Koniec odcinka planowany jest na wysokości Pełczyna, gdzie kierowcy zjadą drogą powiatową na obecną DK12 - mówi rzecznik GDDKiA w Lublinie, Łukasz Minkiewicz.

Tak będzie do czasu, aż powstaną następne fragmenty S12, bo droga będzie powstawać etapami. Odcinek aktualnie przygotowywany do realizacji ma być gotowy w 2027 roku.

- W ramach zadania powstanie dwujezdniowa droga z dwoma pasami w obu kierunkach, a także drogi do obsługi ruchu lokalnego, ekrany akustyczne, urządzenia ochrony środowiska i bezpieczeństwa ruchu drogowego. Planowanych jest m.in. 6 wiaduktów, most oraz 7 przejść dla zwierząt. Docelowo brakujący odcinek S12 będzie mieć 75 km i powstanie na odcinku między Piaskami i Dorohuskiem. W ubiegłym roku rozpoczęła się budowa obwodnicy Chełma, a pod koniec marca tego roku do wojewody lubelskiego trafił wniosek o wydanie decyzji ZRID dla odcinka Chełm - Dorohusk. Z kolei dla odcinka Dorohucza - Chełm wykonawca opracowuje dokumentację potrzebną do złożenia wniosku o wydanie ZRID. Złożenie wniosku o wydanie tej decyzji planowane jest w drugim kwartale tego roku. Decyzja zatwierdzi podział nieruchomości oraz granice terenu przewidzianego pod budowę drogi. Dla dotychczasowych właścicieli nieruchomości oznaczać będzie także rozpoczęcie procedur związanych z wypłatą odszkodowań za nieruchomości przejęte przez Skarb Państwa. Postępowanie prowadzić będzie wojewoda lubelski, a o szczegółach można przeczytać na stronie GDDKiA - dodaje Minkiewicz.

Docelowo S12 połączy autostradę A1 z polsko-ukraińską granicą w Dorohusku. Ma stanowić alternatywę dla autostrady A4 w tranzycie z Europy Zachodniej do Ukrainy.

Anna Opasiak

Materiał Anny Opasiak - mówi rzecznik GDDKiA w Lublinie, Łukasz Minkiewicz