Lubelskie - muzyczna lekcja historii

2023-10-02 14:49
 Artyści projektu - Alicja Węgorzewska, Robert Grudzień,  Maciej Miecznikowski
Autor: mat. organizatora Artyści projektu - Alicja Węgorzewska, Robert Grudzień, Maciej Miecznikowski

W szkołach województwa lubelskiego rusza edukacyjny projekt "Hymn". Cykl koncertowych spotkań jest okazją do integracji, a tematem przewodnim będzie znaczenie Hymnu w tradycji narodowej.

HYMN to niezwykły projekt edukacyjno – artystyczny.

Wykonawcy: Alicja Węgorzewska, Maciej Miecznikowski i Robert Grudzień. Koncerty odbywają się w placówkach edukacyjnych i są okazją do spotkań oraz integracji pokoleń. To nie tylko lekcja historii ale także muzyczna wyprawa w przeszłość i okazja do wspomnień dla starszego pokolenia. Tematem przewodnim będzie znaczenie Hymnu w tradycji narodowej oraz przypomnienie wpływu Wielkich Polaków na losy kolejnych pokoleń.

Widzom i jednocześnie uczestnikom tego wydarzenia artystycznego przedstawione zostaną pieśni hymniczne towarzyszące najważniejszym momentom w dziejach narodu polskiego, a będą to: "Bogurodzica", "Boże coś Polskę", "Mazurek Dąbrowskiego", "Warszawianka", "Rota", "Pieśń Legionów Polskich", "Hymn Armii Krajowej Modlitwa Obozowa" czy "Czerwone Maki na Monte Cassino". Każda z tych pieśni ma swoją własną historię, w której odbija się tragedia porażki, dramat wygnania czy radość zwycięstwa.

Projekt to także okazja do zrozumienia, iż hymn to to nie tylko utwór śpiewany podczas podniosłych uroczystości, ale przede wszystkim pieśń powstała w przełomowych okolicznościach narodu, którą upływ czasu czyni symbolem tych wydarzeń. Dlatego w koncertach przedstawiona zostanie historia utworów. Jednak ważnym celem projektu jest także integracja, stąd w programie jest także wspólnie odśpiewanie wybranych hymnów. Jednocześnie bazując na doświadczeniach z wielu lat realizacji projektów patriotycznych i edukacyjnych, twórcy obecnego przedsięwzięcia przedstawią hymny, które były rezultatem znaczących działań Fundacji. Będą to: Hymn napisany z okazji kanonizacji Jana Pawła II oraz Hymn uświetniający pamięć Danuty Siedzikówny ps. „Inka”, powstały z okazji odsłonięcia pomnika na Gdańskiej Oruni a potem odśpiewany przez Alicję  Węgorzewską w czasie państwowego pogrzebu Inki w Bazylice Mariackiej w Gdańsku.

 - Do projektu zaprosiłam Maćka Miecznikowskiego, którego znam od lat i śledzę jego wspaniała karierę obejmującą projekty patriotyczne, wspaniałe nagrania, a przede wszystkim jego wspaniały kontakt z każdą grupą wiekową. Fundację Mikołaja z Radomia reprezentuje maestro Robert Grudzień, pianista, mistrz organów i wielki propagator patriotyzmu - animator kultury – mówi Alicja Węgorzewska, mezzosopranistka, gwiazda światowych scen operowych i pomysłodawczyni projektu. Projekt wspiera Centrum Jana Pawła II w Lublinie wraz z księdzem prałatem Jerzym Pajurkiem.

O istocie hymnów, ich znaczeniu oraz zasadach zachowania podczas śpiewu opowie Anna Drela, historyk.

3.10.2023, godz.10.00 Szczebrzeszyn, Szkoła Podstawowa nr 1 im. Henryka Sienkiewicza, godz.12.00 Zwierzyniec, Kino Skarb - Centrum Kultury i Biblioteka Publiczna, Zwierzyniec, ul. Partyzantów 26.

5.10.2023, godz.10.00 Modliborzyce, Zespół Szkół w Modliborzycach, godz.13.00 Janów Lubelski, Zespół Szkół w Janowie Lubelskim, ul. Zamoyskiego 68.

6.10.2023, godz.10.00 Fajsławice, Szkoła Podstawowa im. Powstańców Styczniowych, Fajsławice 130a, godz.13.00 Krasnystaw, II Liceum Ogólnokształcące im. Cypriana Kamila Norwida.

Organizatorzy: Fundacja StartSmart, Centrum Jana Pawła II w Lublinie, Fundacja im. Mikołaja z Radomia, Szkoły województwa lubelskiego. Dofinansowanie Ministerstwo Edukacji i Nauki.

Wstęp na koncerty jest wolny.