Lubelskie - nadbużańska obrona terytorialna szkoli także w weekendy

2023-03-07 9:22
Lubelskie - nadbużańska obrona terytorialna szkoli także w weekendy
Autor: WOT

Od teraz "szesnastka" także w trybie zaocznym. 19 Nadbużańska Brygada Obrony Terytorialnej proponuje weekendową formę szkolenia podstawowego i wyrównawczego.

Oferta weekendowych szkoleń startuje w marcu i potrwa do października. To dla tych, którzy chcą być żołnierzem WOT-u, ale nie mają czasu na stacjonarne ćwiczenia.

- Z tej oferty może skorzystać dosłownie każdy, dla kogo udział w dotychczasowej formie szesnastodniowego szkolenia podstawowego, czy ośmiodniowego wyrównawczego był z różnych przyczyn niemożliwy. Teraz będą mogli Państwo szkolić się w weekendy. Proponujemy formułę dogodną, nie kolidującą z pracą zawodową i szkołą - mówi rzecznik 19 NBOT, mjr Dariusz Gołofit.

Weekendowe zajęcia podstawowe dla kandydatów zakładają standardowe szkolenia dla ochotników Wojsk Obrony Terytorialnej. Obejmują cały cykl żołnierskiej "szesnastki".

- Będzie można nauczyć się podstaw strzelectwa, zasad zachowania w polu walki i taktyki, a także udzielania pierwszej pomocy, łączności i topografii - wyjaśnia mjr Gołofit.

Jak zaznacza - wymagania dla wszystkich ochotników pozostają bez zmian. Wynikają wprost z obowiązującej ustawy o obronie Ojczyzny.

- Kandydat musi posiadać polskie obywatelstwo, być pełnoletnim i niekaranym, a do tego mieć zdrowie fizyczne i psychiczne do pełnienia służby wojskowej - podkreśla rzecznik 19 NBOT.

Pierwsze szkolenia rozpoczynają się już w marcu. W sumie 19 Nadbużańska Brygada Obrony Terytorialnej przygotowała w tym roku 5 szkoleń podstawowych i 4 wyrównawcze.

- Najbliższe szkolenie podstawowe ruszy 10 marca, a wyrównawcze - 18 marca. W przypadku szkoleń podstawowych będzie to osiem dwudniowych weekendów, a w przypadku wyrównawczych planujemy cztery dwudniowe weekendy. Cały czas odbywają się też stacjonarne szkolenia podstawowe dla nowych ochotników i wyrównawcze dla rezerwistów - podkreśla mjr Gołofiot.

Wnioski o powołanie do terytorialnej służby wojskowej należy składać w odpowiednim dla swojego miejsca zamieszkania Wojskowym Centrum Rekrutacji lub przez portal e-PUAP.

- Zainteresowani mogą również bezpośrednio kontaktować się z rekruterami 19 Nadbużańskiej Brygady Obrony Terytorialnej. Dane kontaktowe są dostępne na stronie WOT, a także pod bezpłatną infolinią rekrutacyjną WOT: 800-696-077 - dodaje rzecznik Nadbużańskiej Brygady Obrony Terytorialnej.

Informacje na temat służby i naboru można też uzyskać na portalach Wojsk Obrony Terytorialnej. Są dostępne na stronie Wojska Polskiego i Obrony Terytorialnej.