Lubelskie - NFZ da więcej pieniędzy placówkom medycznym

2022-03-30 12:38 Anna Opasiak
Lubelskie - NFZ da więcej pieniędzy placówkom medycznym
Autor: zdjęcie ilustracyjne

Jest więcej pieniędzy na służbę zdrowia. NFZ wygenerował na ten rok dodatkowo ponad 2,5 miliarda zł.

Dodatkowe środki z Narodowego Funduszu Zdrowia placówki medyczne otrzymają jeszcze w tym roku. Są to szpitale, przychodnie i gabinety specjalistów.

- Do szpitali trafi dodatkowo ponad 2 mld zł, a poradnie POZ i gabinety lekarzy specjalistów otrzymają dodatkowo ponad 600 mln zł - mówi rzecznik lubelskiego oddziału NFZ, Małgorzata Bartoszek.

Narodowy Fundusz Zdrowia podkreśla, że z dodatkowych środków skorzystają też pacjenci określonych poradni specjalistycznych.

- Dodatkowa pula pieniędzy trafi, m.in. do placówek zajmujących się opieką psychiatryczną i leczeniem uzależnień, rehabilitacją leczniczą, a także opieką paliatywną i hospicyjną - dodaje rzeczniczka NFZ.

Poziom wzrostu finansowania placówek medycznych obliczyła Agencja Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji.

- Do wyliczeń AOTMiT wzięła pod uwagę m.in. wskaźnik inflacji, a także wzrost cen prądu i ogrzewania. Analiza opierała się na danych przekazanych przez placówki medyczne - wyjaśnia Bartoszek.

Przychody placówek wzrosną już w maju, zaraz po rozliczeniu świadczeń wykonanych w kwietniu. Jak zapewnia NFZ - dodatkowe środki nie pomniejszą puli środków przeznaczonych na wynagrodzenia pracowników.