Lubelskie - nowe prognozy emerytur

2022-07-20 14:14
Lubelskie - nowe prognozy emerytur
Autor: zdjęcie ilustracyjne

Sprawdź stan swojego konta. Zakład Ubezpieczeń Społecznych udostępnił kwoty, jakie klienci zgromadzili na przyszłą emeryturę.

Informacja dotyczy osób po 35 roku życia i ma poglądowy charakter. Odwzorowuje stan środków na koncie emerytalnym wraz z końcem 2021 roku.

- Ubezpieczeni znajdą w informacji dwa warianty wyliczeń. Jeden uwzględnia pracę klienta do ukończenia wieku emerytalnego przy wpływie składek takich, jak w poprzednich latach. Drugi przyjmuje, że kończy aktywność zawodową i nie powiększa konta o nowe składki - mówi rzecznik lubelskiego oddziału ZUS, Małgorzata Korba.

Wyliczona emerytura to tylko pewna hipoteza. Nie uwzględnia bowiem zmian, jakie mogą nastąpić w przyszłości.

- Informacja nie bierze pod uwagę przyszłych waloryzacji składek, możliwej zmiany pracy i tym samym zmiany wysokości płaconych składek - dodaje Korba.

Aby znaleźć informację o stanie swojego konta emerytalnego, wystarczy wejść na PUE ZUS w "Panel ubezpieczonego". Kto jeszcze nie ma wglądu, to może go otrzymać.

- Dostęp do profilu można uzyskać rejestrując się na platformie z użyciem podpisu elektronicznego (np. profilu zaufanego), internetowej bankowości, podczas e-wizyty lub w lokalnej placówce ubezpieczyciela - zaznacza rzeczniczka ZUS w Lublinie.

Profil na PUE przyda się także do korzystania z bonu turystycznego, składania wniosku o świadczenia rodzinne i załatwiania wielu innych spraw w ZUS.